Reklama
Reklama

Články

Grupo Folclórico dr. Goncalo Sampaio, Braga

23. 8. 2006

V srpnu zavítal do Luhačovic na pětidenní návštěvu folklorní soubor z Portugalska. Nese název po svém zakladateli, významném sběrateli lidových písní a tanců. Folklorní soubor Dr. Goncalo Sampaio byl založen roku 1936 v Braze. V současné době jej vede dr. Sá Fernandese. Soubor se věnuje studi...

V srpnu zavítal do Luhačovic na pětidenní návštěvu folklorní soubor z Portugalska. Nese název po svém zakladateli, významném sběrateli lidových písní a tanců. Folklorní soubor Dr. Goncalo Sampaio byl založen roku 1936 v Braze. V současné době jej vede dr. Sá Fernandese. Soubor se věnuje studiu, dodržování a prezentaci tradičních zvyků nížinné oblasti "baixo Minho". Má kolem padesáti členů ve věku od deseti do šedesáti let. Repertoár souboru zahrnuje tance typu Viras, Chulas, Malhoes, Gotas a Fandangos. Tradiční doprovodná kapela "Ronda" se skládá z lidových nástrojů Concertinas, Violas Braguesas, Violoes, Cavaquinhos, Bombo a Ferrinhos. Soubor je znám nejen v Portugalsku, ale také v zahraničí. Vystupoval na mezinárodních festivalech ve Španělsku, Francii, Švýcarsku, Belgii, Německu, Anglii, ale také na Baleárech a v Brazílii. Účastnil se také nesčetného množství festivalů ve svém i ostatních regionech Portugalska.

Soubor byl hostem folklorního souboru Malé Zálesí. Během svého pobytu členové souboru absolovovali bohatý program, například celodenní výlet po krásách Zlínského kraje, přijetí místostarostou dr. F. Hubáčkem na radnici, vystoupení před Městským úřadem a na Lázeňském náměstí, společenský večer s Malým Zálesím, prohlídku lázní, návštěvu Obuvnického muzea ve Zlíně, zlínského mrakodrapu atd.

Pondělní vystoupení souboru na Lázeňském náměstí sklidilo velký úspěch a ohlas u publika, které téměř zaplnilo celou jeho plochu. Portugalci zaujali jak u nás málo známými tanci a melodiemi, tak nádhernými zdobnými kroji s množstvím výšivek a zlatých šperků, zajímavou úpravou ženské hlavy a nástrojovým složením doprovodné hudby. Z Luhačovic soubor odjížděl do Písku, kde se zúčastnil mezinárodního folklorního festivalu. Portugalci byli nadšeni Luhačovicemi a vlídným přijetím. Malé Zálesí děkuje všem, kdo podpořili pobyt Portugalců v Luhačovicích: Město Luhačovice, Sportovní centrum Radostova, Lázně Luhačovice, a.s., Zálesí ZL a.s., Sportovní centrum Golf, Restaurace U Zámku.

Autor: Blanka Petráková

Mohlo by vás zajímat