Rozhovor s vrchní sestrou Charity Svaté rodiny

Charita Svaté rodiny o sobě dává v posledních měsících hodně vědět. Uspořádala výstavu, den otevřených dveří, organizovala sbírku šatstva a chystá se na "Týden s charitou". Položili jsme vrchní sestře paní Bc. Ivě Jurákové pár otázek:
nn
nnJaká je hlavní n...

Charita Svaté rodiny o sobě dává v posledních měsících hodně vědět. Uspořádala výstavu, den otevřených dveří, organizovala sbírku šatstva a chystá se na "Týden s charitou". Položili jsme vrchní sestře paní Bc. Ivě Jurákové pár otázek:
nn
nnJaká je hlavní náplň Vaší práce?
nnHlavním cílem mé práce je poskytování domácí péče u klientů v jejich vlastním domácím prostředí. Je to propojená forma zdravotní a sociální péče poskytovaná všem potřebným klientům.
nn
nnKomu je určena domácí péče?
nnDomácí péče je určena právě Vám a Vašim rodinným příslušníkům v takové životní situaci, kdy dojde ke změně zdravotního stavu, kterou již nelze zvládnout laickou péčí a je nutné, na základě rozhodnutí ošetřujícího lékaře, zahájit poskytování odborné zdravotní péče ve vlastním domácím prostředí. Domácí péče přichází v úvahu např. ve chvíli, kdy jste po nekomplikovaném operačním zákroku a Váš zdravotní stav je natolik uspokojivý, že již není nutný další pobyt v nemocnici, ale potřebujete ještě odbornou péči. Dále u poúrazových stavů, u chronických onemocnění např. cukrovka, neurologická a onkologická onemocnění, po infarktu, po mozkové příhodě, plicní onemocnění a jiná. Tato péče může být poskytována v rozsahu měsíců, ale i několika let. Je hrazena příslušnou zdravotní pojišťovnou.
nn
nnKteré skupiny klientů máte v domácí péči nejčastěji?
nnJde o osoby plně nebo částečně závislé na pomoci druhé osoby, u nichž je nutné zajistit pokračování dlouhodobé následné péče nebo doléčení z důvodu akutního nebo chronického onemocnění. Naše péče je určena všem věkovým i diagnostickým skupinám, je určena dětem, lidem v produktivním věku a samozřejmě seniorům.
nn
nnZajišťujete Vašim klientům i jiné služby?
nnNašim klientům napomáháme individuálně řešit jejich problémy a potřeby. Součástí aktivit domácí péče je také péče o duševní zdraví. Dále zapůjčujeme zdravotní kompenzační pomůcky (vozíky, lůžka, sedačky do vany, chodítka, pomůcky proti proleženinám..). Zajišťujeme také sociální péči, ta je zastoupena naší pečovatelskou službou u občanů, kteří si nejsou schopni obstarat nutné práce v domácnosti nebo další životní potřeby. Zajišťujeme také péči lidem, kteří pro svůj nepříznivý zdravotní stav potřebují ošetření jinou osobou, pokud jim potřebnou péči např. nemohou poskytnout rodinní příslušníci. Pečovatelskou službu si hradí klient sám s přihlédnutím k věku, rodinnému stavu a příjmům. Naše sociální pracovnice je Vám schopna pomoci při vyřizování sociálních příspěvků, bezmocnosti, průkazek ZTP/P atd.
nn
nnJe Vaše péče finančně dostupná, platí se za zapůjčení kompenzačních pomůcek?
Zdravotní pojišťovna klientům proplácí odborné ošetřovatelské výkony např. aplikaci inzulínu a injekcí, rehabilitaci po mozkových příhodách, převazy proleženin a bércových vředů, výměnu permanentního katetru, aplikaci infuzí apod. Sám klient si hradí pečovatelské úkony – mytí oken, úklid domácnosti, přípravu jídla, převlečení osobního i ložního prádla, společnost u klienta, nákupy, dohled nad klientem atd. Za zapůjčení kompenzačních pomůcek se platí dle cenového sazebníku charity, v průměrnu od 50 – 200 Kč za pomůcku na jeden měsíc.
nn
nnO kolik klientů se v současné době staráte?
nnV současné době máme průměrně 6-7 klientů měsíčně na ošetřovatelskou službu, kde provádíme odborné výkony většinou denně nebo ob den. V rámci pečovatelské služby se staráme asi o 20 klientů, někteří se na nás obrací nepravidelně při jednorázových akcích např. mytí oken, ale většina klientů potřebuje naši péči několikrát do týdne.
nn
nnJaká je dostupnost Vaší péče a návaznost na další služby?
nnDostupnost domácí péče je 8 hodin denně v pracovní dny, dle individuálních požadavků našich uživatelů je možné zajistit péči i ve večerních hodinách a přes víkendy. Už při zavedení domácí péče jsou klient i jeho blízcí seznámeni s telefonními čísly, které je nutno kontaktovat při změně zdravotního stavu. V průběhu pracovního dne, nocí i dnů pracovního klidu je zajištěna návaznost péče na ošetřujícího lékaře. V jeho nepřítomnosti přebírá odpovědnost přednemocniční neodkladná péče.
nn
nnKolik máte v součastné době zaměstnanců?
nnV současné době má Charita Svaté rodiny Luhačovice 6 zaměstnanců, z toho 2 pouze na nepravidelnou výpomoc. Pravidelně se všichni zaměstnanci účastní vzdělávacích kurzů a školení, ve kterých si zkvalitňují své odborné znalosti.
nn
nnJaké máte plány do budoucna?
nnV současné době je jich opravdu mnoho, ale vždy do značné míry závisí na finančních prostředcích, které se na jednotlivé projekty podaří získat. Na konci roku 2005 by měla začít fungovat poradna pro nezaměstnané SPOLU. Na tuto aktivitu se nám podařilo získat finanční prostředky z nadace NROS. Na podzim bude otevřen také denní stacionář pro seniory. Pomalu prostory stacionáře vybavujeme, mimo jiné z finančních prostředků Nadace Preciosa a za pomoci místních sponzorů. Proběhlo budování bezbariérového vchodu do 1. patra budovy. V srpnu jsme uspořádali výlet pro naše příznivce na Slovensko na Strážovské vrchy. Tato akce byla spojena s návštěvou slovenského dřevěného Betlhemu a obce Čičmany, kde se nachází 136 domů s lidovou architekturou. Na podzim pak chystáme ještě další velkou akci Týden s charitou pro všechny věkové kategorie. Naši činnost můžeme provozovat díky podpoře Zlínského kraje, města Luhačovice, místních sponzorů a dárců.

nn