Reklama
Reklama

Články

Mistrovský nástroj získal hráč z Prahy

15. 8. 2005

LUHAČOVICE - Vítězem Letních houslových kurzů Václava Hudečka, které se již podeváté konaly v Luhačovicích, se stal Josef Špaček z Prahy. Osmnáctiletý houslista slavnostně převzal mistrovský nástroj v hodnotě sto tisíc korun. Přestože jej držel poprvé v ruce, svou premiérovou hrou sklidi...

LUHAČOVICE - Vítězem Letních houslových kurzů Václava Hudečka, které se již podeváté konaly v Luhačovicích, se stal Josef Špaček z Prahy. Osmnáctiletý houslista slavnostně převzal mistrovský nástroj v hodnotě sto tisíc korun. Přestože jej držel poprvé v ruce, svou premiérovou hrou sklidil ovace od všech přítomných.

"Člověk se musí s nástrojem seznámit hned po pár taktech. Je to někdy těžké, když jsou housle zcela odlišné, ale já si myslím, že se s tím dá vyjít. Na mistrovské housle se mi hrálo moc dobře," popsal své prvotní pocity Špaček.

Mladý houslista v současné době studuje na Curtis Institut of Music ve Philadelphii, kde získal roční stipendium. "Vítězství na houslových kurzech v Luhačovicích je pro mě velký úspěch. Neznám žádné jiné houslové kurzy, které by byly zároveň i soutěží. Moc se mi tady líbilo, pan Hudeček je výborný učitel," pochvaloval si vítěz po vyhlášení výsledků.

Podle Hudečka si Špaček první místo a mistrovský nástroj zaslouží, protože má velký talent. "Je to vynikající student, který má v sobě velkou pokoru. Někteří umělci si o sobě myslí, že jsou velcí, ale mnohdy mají málo pokory a mnoho hrdosti," poznamenal Hudeček. Mistr vítěze pozval také na své vánoční turné, na kterém se společně představí posluchačům.

Hudeček přiznal, že při rozhodování o nejlepším účastníkovi letošních houslových kurzů nespal celou noc. "Společně s manželkou jsme debatovali až do rána. Bylo těžké určit nejlepšího. Všichni účastníci byli pilní a talentovaní," konstatoval mistr, který vybíral z devatenácti mladých houslistů.

Autor: Zlínské noviny

Mohlo by vás zajímat