Reklama
Reklama

Články

Hvězdárna zažívá boom, oblíbili si ji lázeňští hosté

2. 8. 2005

UH. BROD (pet) - Jak zvýšit návštěvnost uherskobrodské hvězdárny? Tak právě nad tímto oříškem si svého času lámali její zaměstnanci hlavu. Teď už však nemusejí. Vyřešili to totiž originálně. Navázali spolupráci s jednou cestovní agenturou z Luhačovic a také s tamním infocentrem Luhainfo, a tak teď do Brodu n...

UH. BROD (pet) - Jak zvýšit návštěvnost uherskobrodské hvězdárny? Tak právě nad tímto oříškem si svého času lámali její zaměstnanci hlavu. Teď už však nemusejí. Vyřešili to totiž originálně. Navázali spolupráci s jednou cestovní agenturou z Luhačovic a také s tamním infocentrem Luhainfo, a tak teď do Brodu na observatoř přijíždějí po večerech autobusy plné lázeňských hostů.
Jak říká vedoucí hvězdárny Rostislav Rajchl, jen od června už takto do Brodu zavítalo ve čtyřech turnusech na 130 lidí, což když se připočte k množství "klasických" návštěvníků hvězdárny, vyjde z toho po stránce návštěvnosti jedna z nejúspěšnějších letních sezón vůbec.
"Při exkurzích se zaměřujeme hlavně na pozorování noční oblohy, protože to je pro každého samozřejmě nejzajímavější. Nechybí však ani přednášky o astronomii, podáváme lidem informace o historii a činnosti naší hvězdárny, promítáme jim filmy o sluneční soustavě, diskutujme o věcech, které je zajímají, atd.," popisuje obsah netradičních večerů, jež jsou pro hvězdárnu vítaným zdrojem příjmů, Rostislav Rajchl. Není přitom sám, kdo si teď v souvislosti s novinkou libuje. Maximální spokojenost totiž panuje i v Luhačovicích.
"Zájem o službu je obrovský," potvrdila Silvie Macháčková, která má výlety do okolí a průvodcovské služby v Luhainfo na starosti. "Každý týden teď vypravujeme do Brodu jeden plný autobus rekreantů, jsou to lidé všech věkových kategorií. Zatím se přes léto nejelo pouze jednou, to když nevyšlo počasí. Jinak ale chceme v poznávacích zájezdech určitě pokračovat i dál, protože je to příjemné zpestření pobytu našich klientů v lázních, kteří právě po takových netradičních aktivitách prahnou," uvedla zaměstnankyně městského informačního centra.
Za první pololetí letošního roku navštívilo již uherskobrodskou hvězdárnu dohromady bezmála 2 800 osob. Z toho osmatřicet akcí, na které přišlo 1 125 posluchačů, bylo určeno pro školy, 83 přednášek či pozorování se konalo pro veřejnost. Nově byla přednedávnem v nabídce observatoře zavedena středeční pozorování (doposud se tak dělo pouze v pátky), a od měsíce června bylo dále zahájeno nedělní pozorování Slunce. V astronomickém týdnu, pořádaném na hvězdárně v srpnu, se mohou zájemci těšit na sledování vesmírných těles včetně perseid pomocí zbrusu nového spektrohelioskopu, který již prošel zkušebním provozem. Velkému zájmu veřejnosti se těší též internetové stránky hvězdárny, jež za prvních šest měsíců roku 2005 zhlédlo 44 500 zájemců, což je o 221 procent více než za druhé pololetí roku 2004.
Autor: pet

Autor: Dobrý den s Kurýrem

Mohlo by vás zajímat