Skvělý školní rok v ZŠ Luhačovice

Uplynulý školní rok 2004/5 přinesl naprosto ojedinělé výsledky našich dětí v okresních i krajských soutěžích. Nevzpomínám si, kdy naposledy jsme měli tak výrazné úspěchy. Každá soutěž začíná vždy školním rokem, ze kterého do okrskového, okresního či krajského kola postupují ti ...

Uplynulý školní rok 2004/5 přinesl naprosto ojedinělé výsledky našich dětí v okresních i krajských soutěžích. Nevzpomínám si, kdy naposledy jsme měli tak výrazné úspěchy. Každá soutěž začíná vždy školním rokem, ze kterého do okrskového, okresního či krajského kola postupují ti nejlepší. Ve škole bylo uspořádáno rekordních 25 soutěží.

nn

Není tolik prostoru, abychom vyjmenovali všechna medailová umístění ze školních kol. Zmíním se jen o největší akci, kterou byl tradičně matematický Klokan. V l. kategorii zvítězil D. Mikel (5.C), ve druhé A. Šuráň (7.A), který byl nejlepší i v kraji, a ve třetí kategorii J. Ivanovský (9.A), který byl také nejlepší v kraji. Soutěžilo asi 250 dětí. Školních kol se celkem zúčastnilo asi 750 dětí, které s radostí využily odpoledních hodin k příjemně strávenému času.

nn

Další výsledky okresních a krajských kol shrneme podle jednotlivých oblastí.
nnA) Přírodní vědy
nn1. Matematika
Matematická olympiáda: 5. třídy – 2. místo D. Mikel, 4. B. Hándlová, 7. třídy – l. místo A. Šuráň, 7. O. Kunovský, 8. třídy – 5. místo J. Vlažný, 9. třídy – l. místo J. Ivanovský, 8. M. Chvíla (v krajském finále byl J. Ivanovský rovněž první a M. Chvíla šestý)
nnPythagoriáda: 7. třídy – 4. místo A. Šuráň, 8. M. Coufalík a T. Máčala
nnPoděkování patří panu učiteli Leblochovi a paním učitelkám Konečné, Čuříkové, Kavkové, Baniové.

nn

2. Fyzika
nnFyzikální olympiáda 9. tříd – 4. místo M. Chvíla, 10. P. Coufalík (M. Chvíla byl čtvrtý i v krajském finále.)
nnPoděkování patří pánům učitelům Pančochovi a Koudelkovi.

nn

3. Chemie
Chemická olympiáda 9. tříd – l. místo P. Coufalík, 8. Z. Pavelková (P. Coufalík byl
nnv krajském finále druhý.)
nnZásluhu na tomto úspěchu má paní učitelka Čuříková.

nn

4. Přírodopis
nnBiologická olympiáda 8. tříd – l. místo J. Vlažný, 3. J. Lebeda (J. Vlažný zvítězil i v krajském finále a J. Lebeda byl pátý.)
nnKolektivní soutěž Poznej a chraň – družstvo 5. třídy (p. uč. Lišková) ve složení A. Bublíková, A. Šustková, J. Vavrys bylo druhé a družstvo 6. třídy skončilo 6. (p. uč. Baniová)
nnCelostátní soutěž Les ve škole, škola v lese – patříme k nejúspěšnějším v republice a 5 žáků bylo vybráno na týdenní akci na Křivoklátsko.
nnZásluhu má paní učitelka Baniová.

nn

B) Společenské vědy
nn1. Dějepis
Mladý historik 9. třídy – 2. místo Z. Pavelková (v krajském kole byla ll.)
nnZásluhu mají paní učitelky Talašová a Žáková.

nn

2. Zeměpis
nnZeměpisná olympiáda 6. tříd – 8. L. Hamrla, 8. tříd – 11. J. Semela
nnŽákům se věnovali paní učitelky Koláčková, Svobodová a pan učitel Mejzlík.

nn

3. Občanská výchova
nnV literárně společenské soutěži Tahák, který pořádala Univerzita Tomáše Bati ve spolupráci s paní senátorkou A. Gajdůškovou, jsme obsadili první tři místa zásluhou našich výborných sedmáků v pořadí A. Hanáková, O. Semela, Z. Kovářová. Byla to velmi reprezentativní akce, jejíž závěrečná část se konala v Baťově vile.
nnDěti připravila paní učitelka Kavková.

nn

C) Oblast jazyková
nn1. Olympiáda z ČJ 9. tříd
nnll. místo – E. Rajchl

nn

2. Recitace
l. místo – A. Slováková (3. třídy), 2. místo – J. Vavrysová (6. třídy)
nnObě děvčata soutěžila i v krajském finále v Uherském Hradišti.
nnOkrskové kolo v ZŠ Luhačovice:
nn2. – 3. tř. – l. A. Slováková, 3. T. Suchánek,4. – 5. tř. – 1. A. Bublíková, 2. G. Leblochová,
nn6. – 7. tř. – 1 . J. Vavrysová, 2. A. Turzová, 3. M. Píža, 8. – 9. tř. – 2. J. Korčaková, 3. L. Mikeska
nnV krajském kole literární soutěže skončila A. Bublíková z 5. B třídy na krásném 2. místě.
nnPoděkování patří paním učitelkám Turzové, Manethové, Šustkové, Houserkové,Liškové.

nn

3. Anglická soutěž v hláskování (spelling)
nn4. třídy – l. G. Leblochová, 5. třídy – 5. P. Urbánková, 6. B. Hándlová
nnS potěšením lze konstatovat, že naši žáci se začínají čím dál více prosazovat i v cizích jazycích. Poděkování patří zejména učitelkám Martincové, Houserkové, Leblochové, Urbancové, Mentzlové.

nn

E) Oblast tělovýchovy a sportu
Doslova hvězdnou oblastí byl v tomto školním roce sport. Myslím si, že se stal výkladní skříní naší školy. Projevila se vynikající spolupráce s tělovýchovnými jednotami ve městě – zejména s TJ Slovan, Sokol a fotbalovým klubem. Děkujeme také za pomoc a podporu rodičům.

nn

1. Valašská sportovní liga
Ve školním roce 2004-5 se konal již 7. ročník Valašské ligy. Po medailových umístěních v minulých letech, kdy jsme skončili 3., 2. a 3., se nám podařilo letošní ročník vyhrát. Kdo ví, jak silné jsou valašské školy, jistě tento úspěch ocení. Soutěž je rozložena po celou dobu školního roku, skládá se z jedenácti sportovních soutěží. Výhodou je, že soutěže jsou uspořádány pro chlapce i dívky od 2. a 9. třídy, takže se netýkají pouze skupiny vybraných sportovců. Každá škola uspořádá na své půdě vybranou soutěž, pro kterou má podmínky, takže pořadatelé se v průběhu roku střídají. Letos jsme byli nejlepší v atletice, basketbalu, florbalu, vybíjené, druzí v přespolním běhu, plavání, lyžování, fotbalu. Obhájit prvenství bude velmi těžké, ale letošní vítězství nám už nikdo nevezme.
nnCelkové pořadí: l. ZŠ Luhačovice, 2. ZŠ Brumov, 3. ZŠ Valašské Klobouky, 4. ZŠ Nedašov, 5. ZŠ Štítná, 6. ZŠ Slavičín, 7. ZŠ Újezd, 8. ZŠ Vlachovice
nnO tento úspěch se zasloužili učitelé Mejzlík, Lebloch, Mejzlíková, Malota, Svobodová.

nn

2. Atletika
Jako každoročně, tak i letos byla atletika naší ozdobou.
nnNejvýznamnější akce jsou Pohár českého rozhlasu a atletický čtyřboj.
nnPČR: mladší žákyně – l. místo (Coufalíková, Maršovská, Turzová, Hanáková, Chmelová, Goldmannová, Krajčová, Bačová, Vajdíková). V krajském kole byly dívky druhé.
nnml. žáci – 4. místo, starší žákyně – 3. místo, starší žáci – 2. místo (v krajském finále byli 3.)
nnAtletický čtyřboj: ml. žákyně – l. místo v okresním i krajském finále, navíc D. Goldmannová je nejlepší a nejvšestrannější atletkou kraje. Družstvo dále tvořili Toufarová, Chmelová, Vajdíková, Coufalíková.
nnml. žáci – 4. místo, st. žákyně – 2. místo (v jednotlivcích E. Kavková byla třetí)
nnst. žáci – 2. místo (v krajském finále 3.)
nnV atletickém čtyřboji žáků 4. a 5. tříd vyhrálo družstvo ve složení Szajko, Křenek, Svoboda, Mejzlík, Uhrová, Kotrsová, Urbánková, Talašová.

nn

3. Basketbal
Basketbalisté naší školy letos zcela suverénně zvítězili v okresním finále a přemožitele našli až ve finále krajském, kde podlehli basketbalové škole Kroměříž. Přesto je 2. místo v kraji úspěch zcela ojedinělý. Družstvo trénoval pan učitel Malota a tvořili ho Rajchl, Tomala, Zmeškal, Kučera, Hubáček, Janošík, Semela J., Marták, Lebloch a Sedlář.
nnMalí žáci 5. tříd skončili v okresním finále ve vybíjené na 2. místě.
nnVedl je také pan učitel Malota.

nn

4. Coca Cola Cup ve fotbalu
nnNaši starší žáci se po vítězství v základní čtyřčlenné skupině v Uherském Brodě probojovali dalšími třemi vyřazovacími koly až do samého závěru krajského finále,
nnkde podlehli Uherskému Hradišti 2 : 1. O kousek jim tedy unikl postup do celostátního finále v Praze. Družstvo vedli pan učitel Mejzlík a Pařízek.

nn

5. Olympiáda škol v orientačním běhu
nnDne 8.června uspořádal oddíl orientačního běhu ve spolupráci se ZŠ celostátní finále škol. Závod startoval u školy a vedl krásným prostředím lázní. S radostí můžeme konstatovat, že žáci naší školy jsou nejlepším družstvem v republice. Zvítězili před ZŠ Studenec u Jilemnice a ZŠ Opava. Závodu se zúčastnilo 17 základních i středních škol od Českého Krumlova
nnaž po Ostravu. O tento zcela ojedinělý úspěch se zasloužili: D. Goldmannová (5. ve své kategorii), P. Chmelová (9.), B. Vajdíková (14.), P. Hubáčková (l.), B. Cahlová (4.),
nnL.Mališková (5.), M. Hubáček (l.), J. Vavrys (5.), J. Hubáček (6.), J. Slezák (2.),