Reklama
Reklama

Články

Folklor a prameny 2005

11. 5. 2005

Otevírání pramenů si většina návštěvníků spojuje především s folklorem. O víkendu 7. - 8. května přijely do Luhačovic soubory Vysočánek Hlinsko, Trenčan Trenčín, Portáš Jasenná, Kašava Zlín,Světlovan Bojkovice, Rozmarýn Újezdec u Luhačovic, aby společně s místním Malým Zálesím ...

Otevírání pramenů si většina návštěvníků spojuje především s folklorem. O víkendu 7. - 8. května přijely do Luhačovic soubory Vysočánek Hlinsko, Trenčan Trenčín, Portáš Jasenná, Kašava Zlín,Světlovan Bojkovice, Rozmarýn Újezdec u Luhačovic, aby společně s místním Malým Zálesím oslavily prameny a hlavně pobavily mnoho diváků.

Mnoho lázeňských hostů si rezervuje pobyt v našem městě právě v tomto termínu. V posledních letech získalo otevírání pramenů i duchovní rozměr, kdy nedělní průvod s knězem obchází prameny a žehná je. Sobotní vystoupení Vysočánku, beseda u cimbálu, Světlovan před Elektrou, pestrobarevný krojovaný průvod, nedělní špičková vystoupení Malého Zálesí, Portáše, Rozmarýnu a především temperamentního Trenčanu, přilákala diváky navzdory špatnému počasí a zhoršeným podmínkám.

To vše svědčí o tom, že v Luhačovicích se povedlo paní Věře Haluzové v osmdesátých letech minulého století, obnovit tuto minulým režimem opomíjenou tradici a Blance Petrákové, současné vedoucí Malého Zálesí, ji dále posunout a rozvinout. Je velká škoda, že si mnohdy ani neuvědomujeme, že tady doma něco tak zajímavého a originálního máme, a stále hledáme světovost jinde.

Autor: Luha info

Mohlo by vás zajímat