Reklama
Reklama

Články

Svěcením pramenů začala sezona v lázních

9. 5. 2005

Oslavy odstartovala páteční ekologická akce Čisté a krásné město, která byla určená pro místní školáky. Formou her si například vyzkoušeli, že třídění odpadu může být zábavné.

V sobotu se zase návštěvníci oslav mohli proměnit v elegantní pány s klobouky a dámy odě...

Oslavy odstartovala páteční ekologická akce Čisté a krásné město, která byla určená pro místní školáky. Formou her si například vyzkoušeli, že třídění odpadu může být zábavné.

V sobotu se zase návštěvníci oslav mohli proměnit v elegantní pány s klobouky a dámy oděné v krásných historických róbách. "Řada hostů využila nabídky muzejního fotoateliéru, kde se mohli nechat zvěčnit v secesních kostýmech. Ty jim zapůjčilo místní muzeum. S převlékáním ani správnou velikostí si starosti dělat nemuseli. Kostýmy jsou totiž šité tak, že se jen zepředu navlečou na běžné oblečení a vzadu zašněrují," popsala s úsměvem pracovnice luhačovického muzea Blanka Petráková.

Hlavním bodem nedělního programu bylo svěcení léčivých pramenů. Po slavnostní mši v kostele svaté Rodiny obešel obrovský krojovaný průvod, v čele s církevními činiteli, všech pět hlavních zřídel. Členové různých folklorních kroužků nejdříve každému z pramenů zazpívali a teprve potom je farář Hubert Wojcik pokropil svěcenou vodou. Slavnostnímu aktu včera s pohárky v ruce přihlíželi hosté lázeňského areálu, kteří při této příležitosti ochutnávali posvěcené prameny.

"Nejpopulárnějším pramenem je odjakživa Vincentka. Jako jediná se totiž prodává v láhvích. V těch se rozvážela už před sto padesáti lety po celém Rakousko-Uhersku. Má totiž výhodu, že jako jediná z místních léčivých vod nemění barvu kvůli velkému množství minerálů," vysvětlila Petráková.

Lázně Luhačovice patří k největším na Moravě. Loni je navštívilo rekordních 28 766 hostů. "Návštěvnost rok od roku stoupá. Hosté si k nám jezdí léčit horní a dolní cesty dýchací, alergie, zažívací a pohybové ústrojí nebo diabetes. Největší zájem bývá o procedury zaměřené na pohybové ústrojí," popsal generální ředitel Lázní Luhačovice Josef Krůžela.

Kromě pěti nejznámějších pramenů, Vincentky, Ottovky, Aloisky, pramene Dr. Šťastného a svatého Josefa, existuje v Luhačovicích dalších jedenáct pramenů. Ty se však nepoužívají pro pitný režim, ale jen ke koupelím.

Autor: Zlínské noviny

Mohlo by vás zajímat