Reklama
Reklama

Články

Neznámý jehličnan

29. 3. 2005

Pochází z dalekého Japonska, země vycházejícího slunce. Druhý domov našel v Luhačovicích, strom nazývající se kryptomerie japonská.
V Luhačovicích roste tento krásný zušlechtěný kultivar u penziónu Grand od ulice Bezručovy. Starší jedinci rostou u Jestřabí a u bývalé japonské za...

Pochází z dalekého Japonska, země vycházejícího slunce. Druhý domov našel v Luhačovicích, strom nazývající se kryptomerie japonská.
V Luhačovicích roste tento krásný zušlechtěný kultivar u penziónu Grand od ulice Bezručovy. Starší jedinci rostou u Jestřabí a u bývalé japonské zahrádky v lázních. Velmi pěkný strom najdete na rohu u Palace od Bílé čtvrti směrem k Aloisce.
Ve své domovině kryptomerie dorůstají až do výšky 40 m, mají mohutný kmen , který dosahuje v dolní části průměru 1-2 m. Ve starším věku má strom červenohnědou kůru, která se pak v delších pruzích odlupuje. Krátké jehlice připomínají srpovitě prohnuté "mini šídla". Na stromě drží 5-6 let a postupně se obměňují.
Letošní červenohnědé koncové výhonky jsou připomínkou listopadových holomrazů. Na jaře omrzlé letorosty regenerují a jejich zeleň se jim vrátí. Šišky uzrávají již v prvním roce a po vypadání malých semínek zůstávají  ještě na stromě. Semena mají malou klíčivost a i tu brzy ztrácejí.
Botanicky se řadí do čeledi tisovcovitých,, do které patří nejmohutnější stromy na naší planetě (americké sekvoje, rozložité tisovce s mohutnými korunami silných větví).
Kryptomerie rostou v Japonsku jako lesní strom tzv. "sugi" podobně jako u nás třeba modřín. V Číně, Koreji se pěstuje v lesích pro dobrý rychlý růst. Rychle roste a bývá vysazován i jako alejový strom u silnic a v městských ulicích. V Číně je podle odborných časopisů vysazován jako kvalitní produktivní dřevina.
Poskytuje trvanlivé měkké dřevo, které voní, jeho obchodní název je "japonský cedr". Je hlavním užitkovým dřevem v Japonsku, v této zemi tvoří 40%  skladby lesů, podobně jako u nás smrk. V teplých krajinách Evropy i jinde má tento strom široké dekorativní uplatnění pro bohaté a husté větvení. Drobné zakrslé tvary vhodné na skalky jsou oblíbené především v Japonsku. Naše podnebí jí příliš nesvědčí, nesnáší kruté zimy, časté holomrazy, dlouhé  sucho, ostré větry, po tíhou mokrého sněhu se mohou její větve lámat.
V Luhačovicích snášejí tyto vzácné stromy nepřízeň počasí celkem dobře. Zasloužily by si větší pozornost a více rozšíření. Určitě si při cestě na Aloisku nezapomeňte tohoto krásného ztepilého jehličnanu všimnout.
-A. Šimšalík- 

Autor: Alois Šimšalík

Mohlo by vás zajímat