Reklama
Reklama

Články

Luhačovice uctily vyvěšením černé vlajky památku Milady Horákové


26. 6. 2020

Nad Luhačovickou radnicí zavlála černá vlajka. Město si tak přřipomíná památku JUDr. Milady Horákové, která byla před 70 lety v komunistikým režimem vykonstruovaném procesu odsouzena k smrti a následně popravena. Horáková byla prvorepublikovou právničkou a aktivní političkou, bojovnicí za svobodu a práva žen, v poválečné době také poslankyní. 

Po německé okupaci byla aktivní v protifašistickém odboji a svého postoje ke svobodě a demokracii se nevzdala ani poté, co fašistickou diktaturu vystřídala ta komunistická. To se jí bohužel stalo osudným. V medializovaném monstrprocesu byla v roce 1950  obviněna spolu s dalšími z protistátního spiknutí. Během zinscenované soudního líčení se hájila proti obviněním z  trestných činů velezrady a vyzvědačství. Narozdíl od řady takto souzených ale svou vinu nepřiznala a stála si za svým, že se ničeho zlého nedopustila. I tak byla ale odsouzena k trestu smrti, který byl vykonán brzy ráno 27. června 1950 ve věznici na Pankráci. Rozsudek Státního soudu ze dne 8. června 1950 byl zrušen už v období uvolnění poměrů v roce 1968. K obnově soudního řízení vzhledem k následné okupaci vojsky Varšavské smlouvy a následné nastupující tzv. normalizaci nedošlo. M. Horáková tak byla plně rehabilitována až v roce 1990. Následujícího roku ji byl za zásluhy o demokracii a lidská práva in memoriam udělen Řád T. G. Masaryka I. třídy. Na den popravy Den památky obětí komunistického režimu. 

"Je potřeba si stále připomínat příběh Milady Horákové jako jedné z největších osobností boje za svobodu, která se stala symbolem boje proti bezpráví a statečně dokázala čelit totalitnímu režimu," poznamenal starosta Luhačovic Marian Ležák. 

 

Milada Horáková se háji proti vykonstruovaným obviněním / Foto: R. Novák

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat