Léčebné prameny si teď veřejnost nenatočí v Luhačovicích ani jinde v ČR

Také na Luhačovice má dopad další z vládních nařízení týkajících se lázeňství. Aby se lidé neshlukovali u pítek, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví preventivně uzavřít od 31. března všechna veřejně přístupná pítka léčebných pramenů v celé republice. 

Luhačovické lázeňské společnosti tak venkovní zřídla uzavřely. Pacienti lázeňských zařízení dokončující pobyty mají ale léčebné kůry pomocí pramenů částečně stále zajištěny. Situaci ohledně pramenů a veřejných pítek přiblížila na svém webu akciová společnost Lázně Luhačovice, která se stará o největší část lázeňských pacientů v Luhačovicích.

„Byly uzavřeny veřejné výtoky pramenů Vincentka, Ottovka, Pramen Dr. Šťastného, Nový Jubilejní a veřejné pítko Aloisky. Pitná kúra pro hosty Lázní Luhačovice, a.s. je však zajištěna. V hotelu Palace je přístupný výtok pramene Aloiska uvnitř altánku a dětské léčebny mají k dispozici pitnou kúru pramene Nová Janovka v balneoprovozu dětské léčebny Miramonti,“ uvádí se na stránkách společnosti.

Dalším poskytovatelem lázeňské péče v Luhačovicích je Lázeňský léčebný dům Praha, který spravuje prameny Viola a Marie. „Veřejná pítka pramenů byla už letos v provozu, ale od úterního rána jsme je z rozodnutí ČIL MZČR uzavřeli, na důvod uzavření upozorňují na místě cedule. Pro naše pacienty máme léčebnou vodu z těchto pramenů k dispozici uvnitř našeho objektu, kam jsou Viola i Marie přivedeny ptrubím,“ sdělila majitelka LLD Praha Anna Kneblová.

Třetí z lázeňských společností, které působí v Luhačovicích a spravují některý z pramenů, rovněž nařízení striktně dodržela, nemusela k tomu ovšem vynaložit žádné úsilí. 

„Pramen sv. Josefa, který spravujeme jsme letos ještě nepustili, takže pítko u kostela i další na vnější straně naší budovy jen zůstaly dále mimo provoz,“ vysvětlil  Petr Válek, manažer hotelu Miramare, který spadá pod lázeňskou skupinu Royal Spa. Jak dodal také v jejich zařízení lidé o léčbu minerální vodou nepřijdou. „Vnitřní pítko v hotelu nemáme, ale jiný minerální pramen máme přiveden k využívání při léčebných koupelích, které jsou pacientům nadále k dispozici,“ dodal Válek.  

O zbývající pacienty je tak z hlediska léčebných kůr využívajících prameny tedy dobře postaráno. Ostatním milovníci luhačovických léčebných pramenů jsou tak nyní odkázaní pouze na Vincentku, která se prodává  stáčená do lahví. 

Hlavní partneři