Reklama
Reklama

Články

Chřipková epidemie dorazila do regionu, luhačovický domov už omezil návštěvy

ilustrační foto - DPS Luhačovice
ilustrační foto - DPS Luhačovice

3. 2. 2020

Celou republiku začala na přelomu ledna a února trápit chřipková epidemie, i v Luhačovicích proto místní Domov pro seniory zavedl omezení návštěv. To doporučila podobným zařízením Krajská hygienická stanice Zlínského kraje (KHS). 

V 5. kalendářním týdnu roku 2020 došlo na území Zlínského kraje k vzestupu hlášených akutních respiračních infekcí (ARI) o 41 %, přičemž celková nemocnost dosáhla ke dni 31. 1. 2020 hodnoty 1951/100 000 obyvatel. Výrazný vzestup byl ve výskytu chřipkových onemocnění, a to o 218 %," uvedla za krajské hygieniky MUDr. Jana E. Hošková, která je na KHS ředitelkou protiepidemického odboru. 

Na základě doporučení hygieniků z posledního lednového dne zavedla opatření nejrůznější zdravotnická lůžková zařízení. Plošně zavedly zákaz návštěv do odvolání nemocnice Zlínského kraje, tedy krajská nemocnice ve Zlíně, ale také nemocnice patřící kraji, které jsou v dalších okresních městech, tedy ve Vsetíně, Uherském Hradišti a Kroměříži. 

Z preventivních důvodů proto omezil návštěvy od 31. ledna  i Domov pro seniory Luhačovice. ten ale nezakázal přístup všem, omezil prozatím návštěvy věkově pro děti a mladistvé do 18 let. Dospělé však na svém webu zároveň zařízení vyzývá, aby byli zodpovědní a také od návštěvy upustili v případě, že sami pociťují příznaky nemoci.

Že domov zavedl pro omezení návštěv věkovou hranici, má svou logiku, protože chřipka a další akutní respirační onemocnění se šíří obvykle hodně rychle zejména v dětských kolektivech. To už poznali také v Mateřské škole Luhačovice. V pondělí 3. února tam dorazila ani ne polovina žáčků.

"Ze 139 děští je dnes omluveno 78," nastínila ředitelka zařízení Jana Malaníková. Dodala však, že ne všechny děti musejí být nemocné - Byly pololetní prázdniny, některé rodiny si třeba prodloužily víkend, jiní nechali své děti doma z preventivních důvodů. Třeba pokud jsou maminka s mladším dítětem doma na mateřské, není pro ně problém raději dítě na nějaký den omluvit," vysvětlila ředitelka.

Ve stejný den naopak nehlásil žádné výraznější absence žáků ředitel ZŠ Luhačovice Roman Lebloch. "Toto pondělí máme zatím poměrně běžný stav nevybočující z obvyklého počtu absencí," informoval Lebloch. Více jej tak toho dne trápilo deštivé počasí, kvůli kterému musela škola zrušit v daném týdnu plánovaný lyžařský kurz. 

 

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat