Reklama
Reklama

Články

V zahradě Mateřské školy Luhačovice si děti užily nefalšovaný orienťácký závod


26. 9. 2019

Zajímavou příležitost vyzkoušet si závod v orientačním běhu měly 25. září děti, které navštěvují Mateřskou školu Luhačovice.

A to ne jen jako, měly opravdickou mapu, jakou mívají i ti nejlepší orienťáci, a taky elektronický čip, kterým se potvrzuje průchod jednotlivých kontrol. Na trať se děti z mateřinky vydaly kolem třetí odpoledne společně s maminkou, tatínkem nebo třeba prarodiči, podle toho, jak je vyzvedávali ze školky. A protože dospělí vyzvedávají v řadě případů předtím jejich starší sourozence ze školní družiny, běželi se svými mladšími sourozenci o občas také bráška či sestřička, kteří už jsou školáci. Ve spolupráci s MŠ Luhačovice zajímavou akci uspořádal Oddíl orientačního běhu TJ Slovan Luhačovice, který patří k nejvyhlášenějším v rámci celé republiky. Rodiče i jejich ratolesti zajímavý program nadchnul. „Krásné je to, super akce, užili jsme si to. Běháme tu ale jen tak podomácku," sdělila například s úsměvem jedna z maminek Eva Vebrová. Kromě čtyřletého syna, který chodí do školky, s sebou měla právě i jeho jedenáctiletého brášku. Zatím se v rodině tomuto sportu nevěnují. Možná se to ale díky této akci změní a třeba děti k tomuto sportu budou směřovat. "Zvážíme to," přemítá maminka malých sourozenců.
S dětmi v řadě případů ale běželi také tatínci. I ty pěkné odpolední závodění zaujalo.
„Moc se mi to líbilo, je to takové zpestření, dostaneme se aspoň trochu ven, takže spokojenost," poznamenal další z rodičů Michal Janáček. Jak dodal, orienťáku se zatím ani jejich rodina nevěnuje. Manželka běhá normálně, já jsem spíš na kolo, takže orientační běh je pro nás novinka. Ale líbilo se nám to moc," poznamenal muž. Jeho malý syn, který se jmenuje po tatínkovi byl taky nadšený, a to i z toho, že pro děti měli organizátoři za absolvování závodu připraveny i různé sladkosti a další drobnosti. „Vyběhal jsem si tu odměnu," těšilo spokojeného malého účastníka.
Že se akce povedla, nezkazila ani dešťová přeháňka, která se přihnala na Luhačovice. Přišla totiž naštěstí až poté, co už odběhla šedesátka rodičů spolu se zhruba osmdesátkou dětí. Úspěch akce a zájem o ni těšil samozřejmě i organizátory. Hlavním důvodem ke konání nebyl přitom rozhodně nějaký nábor do oddílu, ale spíše osvěta.
„Jednak jsme rodičům a dětem chtěli přiblížit orientační běh, chtěli jsme aby se nejmenší děti seznámily s tím, že existují mapy, že je v souvislosti s nimi dobré vědět, kde je sever. Také jim dát zkrátka vědět, že je tu pro ně sport nabízející tolik důležitý pohyb. To je myšlenka, kterou tu chceme propagovat. Proto akci chceme zopakovat znovu v dubnu, pak zase na podzim, aby si děti seznámení s orientačním během mohly oživit," poznamenal vedoucí luhačovického orienťáckého oddílu Libor Slezák.
Příprava akce znamenala nejen přinést do školkové zahrady speciální konroly s typickými „lampionky" a další zařízení na odečítání závodních čipů. Nutné bylo především pořídit mapu, která se zpracováním vyrovná profi mapám na běžných soutěžích.
„Tuto výukovou mapu jsme vytvořili v rámci projektu Zažij svůj domov, který zaštiťuje Český svaz orientačních sportů a spolufinancuje ho MŠMT a Evropská unie. Obdobnou akci už oddíl dělal v MŠ v sousedních Pozlovicích, somlouváme se teď na uspořádání takovéhoto minizávodu v Loučce a povědomí o našem sportu chceme rozšiřovat podobně i do dalších míst na Luhačovicku," uzavřel Slezák.

FOTOGALERIE


Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat