Reklama
Reklama

Články

Srpen 1968


21. 8. 2019

V srpnu 1968 nastala doba potemnění pro naši republiku a v srpnu 1969 úplné zatmění. Vpád vojsk a okupace Československa poznamenal zásadně naši historii a povahu celé společnosti.  

Vytratily se zbytky svobody, slušnosti, lidskosti a vzdělanosti. Vládli lidé opojeni mocí, bezcharakterní a nevzdělaní. Ničili vše a všechny, kteří jakkoli projevovali jiný názor. Bylo to strašné. Dnes si stále silněji uvědomujeme, že každého z nás ta doba okradla o 50 let slušného života. Ne, ta doba, ale lidé, kteří vládli či přisluhovali režimu. Následky této nesvobody si s sebou neseme dodnes – výsledky posledních voleb ukazují, že mnozí z nás neumí být zodpovědně svobodní, ukrývají se za rádoby osobnosti, o kterých si myslí, že za ně něco vyřeší.  A opět se objevují přízraky nesvobody a arogance moci.

Ale taky se konečně začínají ozývat a projevovat mladí, kteří si uvědomují zrůdnost dob minulých, souvislosti historických událostí, a tím se jim daří lépe porozumět i událostem současným. A takové porozumění nás může vést ke skutečné změně.

Je dobré si připomínat dobu, pro mnohé, nedávnou. Ať už vidí kontext zrůdnosti té doby ve filmech, (Pelíšky jsou v tomto jedinečné), či v dokumentech o životě populárních osobností (Marta Kubišová by mohla vyprávět) a uvědomit si, že toto všechno může potkat každého z nás. Okupace nebyla jen někde, byla tady, dotkla se života každého z nás a poznamenala negativně životy mnohých místních, ať už v nemožnosti cestovat, svobodně vyznávat víru, studovat, či daleko smutnější, trestání nevinných v žalářích.

Nezapomínejme, protože se nevědomost může obrátit proti nám.

Díky všem, kteří si přijdou dnes v 17.00 k budově Spořitelny v Luhačovicích připomenout události neblahých let 1968 – 69 na setkání v Luhačovicích 21. srpna svobodného roku 2019.

Autor: Vedení města Luhačovice

Mohlo by vás zajímat