Luhačovičtí házenkáři se borců z čela extraligy nezalekli

Jedinečné sportovní utkání sehráli házenkáři TJ Sokol Luhačovice 21. října na palubovce SC Radostova. Druholigový domácí celek v něm vyzval extraligový tým TJ Cement Hranice, který v nejvyšší soutěži navíc aktuálně bojuje o medailové pozice.

Atraktivní střetnutí se uskutečnilo v rámci 3. kola pohárové soutěže, do kterého se luhačovičtí dokázali probojovat díky předchozím vítězstvím nad Napajedly a Holešovem, loňským vítězem severomoravské 2. ligy, kterou hrají právě i Luhačovice. Střetnutí s Hranicemi si tak nenechala ujít řada nadšených domácích fanoušků, ovšem v téměř zaplněném hledišti hlasitě povzbuzovala i nemalá skupinka příznivců hostujícího týmu. I když Hranice hrají o několik soutěží výše a patří mezi absolutní českou špičku, luhačovičtí se silného soupeře nezalekli. Naopak se od začátku utkání snažili být Hranicím pokud možno rovnocenným soupeřem. A z kraje zápasu se to dařilo více než skvěle!

Už v první minutě do sítě soupeře skóroval Štěpán Slovák, což ale neměla být na úvod utkání zdaleka poslední z domácích úspěšných střel. Protiútok hostů byl sice zakončen střelou, ale Menšíkova rána po překonání domácího golmana šla odrazem od palubovky mimo tři tyče domácí svatyně. Do útoku tak mohli opět jít domácí a na půli soupeře se po chvíli podařilo přidat další branku Janu Černockému (2:0). Další protiútok hostů zakončil střelou Andrš, ovšem domácí brankař ji vykryl. Dopředu mohli tak zase jít luhačovičtí a fanoušci opět zajásali, když dal na 3:0 opět Černocký. Třetí minuta a vedení o tři góly, to byl snový začátek zápasu. Ovšem záhy vsítil do domácí branky hranický Menšík a karta se postupně začala obracet. Gólů začalo padat více do domácí sítě. Stále však nebylo nic ztraceno a pro domácí se jednalo o vynikající průběžný výsledek. Ještě začátkem 11. minuty byl stav vyrovnaný 7:7, pak se však za Hranice trefil Andrš a poslal už hosty do vedení 8:7. Rozdíl v kvalitě týmů začal být postupně čím dál patrnější a skóre po prvním poločase tak bylo už 13:22. Hranice začínaly jasně vést a ani ve druhé třicetiminutovce se tento trend domácím nepodařilo změnit. I když Luhačovjané několik branek také přidali, řada jejich šancí vešla v niveč a hosté byli čím dále dominantnější.  Hraničtí tak své nakonec jasné vítězství dovršili gólem v poslední minutě. Uzavřeli tak zápas, ve kterém luhačovičtí prohráli poměrem 23:39. Ani tak se ale rozhodně domácí házenkáři nemají za co stydět, právě naopak! To, jak se postavili favorizovanému soupeří se ctí, ocenili i domácí fanoušci, kteří po zápase skandovali směrem k svým reprezentantům hlasité „Děkujem! Děkujem! Děkujem!“ Diváckou kulisu ocenil i kapitán domácích David Březovský, rovněž úspěšný střelec několika gólů do sítě Hranic.

„Fanouškovská základna byla dnes opravdu výborná. Co se hry týče, myslím, že jsme ze začátku předváděli hodně dobrou házenou. Byli jsme do hry nabuzení, energičtí, podrželi nás postupně oba naši gólmani, hráli jsme to hodně dopředu. Extraligovým Hranicím jsme se pak ale samozřejmě nemohli rovnat a fyzicky jsme přestali stíhat. Ale jsem hodně spokojený s tím, jak jsme dokázali drželi tempo ze začátku do té asi 15. minuty. Pak se ovšem začal lámat chleba,“ poznamenal Březovský.

Se začátkem zápasu byl hodně spokojený i trenér luhačovického týmu Robert Kolařík.

„Zaskočili jsme zpočátku soupeře, ale je potřeba přiznat, že za ně nehrály ty úplně největší hvězdy jako je Kučerka, Jindrák nebo Tůma. Je trochu škoda, že oni nešli do hry,“ podotkl Kolařík. Utkání však hodnotí pozitivně. „Myslím si, že jsme rozhodně špatný dojem nezanechali,“ dodal trenér. A v čem přeci jen celek Luhačovic na silnějšího soupeře nestačil? „V samotném zápase nám největší potíže působilo pokrytí soupeřových pivotů, střední spojky a také dohrávky do křídel,“ míní Kolařík.

Dlouhodobě ale nejpalčivější problém týmu, který vede, prý v současnosti spočívá hlavně v tom, aby se luhačovičtí hráči dokázali v kompletní sestavě scházet na tréninky. „Jsou rozjetí různě po školách nebo už v zaměstnáních, tak to bývá složité,“ objasnil Kolařík. Budoucnost luhačovické házené, která má i dobrou základnu nejmladších hráčů a dorostu, ale prý vidí velmi optimisticky. „K další popularizaci našeho sportu navíc mohlo přispět právě toto jedinečné utkání. Bylo také krásnou oslavou kulatého výročí, které si letos náš házenkářský oddíl připomíná. Založen zde totiž byl už před 60 lety,“ uzavřel Kolařík.

I když v atraktivním zápase na favorizované Hranice nakonec Luhačovjané nestačili a z pohárových bojů tak vypadli, daří se jim v rámci severomoravské 2. ligy, ve které je týden po utkání s Hranicemi čeká 5. kolo. V rámci ligové soutěže se jim postaví opět velmi atraktivní soupeř, a sice tým MHK Karviná. Tento celek tým lázeňského města vyzve na domácí palubovce 27. října od 12:30. Před vzájemným střetnutím sídlí Karviná na 1. příčce ligové tabulky právě před Luhačovicemi.