Reklama
Reklama

Články

Vesnicí roku se stalo Dolní Němčí


15. 9. 2018

Z výsledků soutěže Vesnice roku, které se již tradičně udělují během luhačovického festivalu Písní a tancem, se letos nejvíce radovali občané Dolního Němčí z domácího Zlínského kraje. 

"Je to v první řadě ocenění dlouhodobé mnohaleté práce všech našich spolků, všech občanů, kteří mají zájem podílet se v naší obci na společenském životě, na různých akcích, na budování obce a zájem chovat se k sobě jaksi lidsky. Věřím, že to vítězství i pozvedne znovu sebevědomí našich občanů a budou ještě více hrdí na to, že jsou Dolnoněmčané," poznamenal starosta vítězné obce František Hajdůch. "Starosta! Starosta! Starosta!" vyvolávali pak nadšení občané Dolního Němčí, kteří tak jako jejich konkurenti z dalších vesnic ve finále soutěže dorazili do Luhačovic podpořit svou obec. Vítězství oslavili s transparenty také zpěvem lidových písní oblíbených v obci a nechyběla ani štamprlka slivovice, kterou starosta vyfasoval od svých druhů, kteří s ním hned po vyhlášení přišli slavit na podium na luahčovikém Lázeňském náměstí. 

Kromě absolutního vítězství v letošním ročníku celonárodní soutěže získalo při slavnostním vyhlášení odpoledne 15. září Dolní Němčí také cenu  veřejnosti, ve které mohli hlasovat lidé na internetu. Druhé místo v celostátním kole soutěže, které se letos zúčastnilo 228 obcí, získal Šumvald z Olomouckého kraje, třetí skončil Nový Kostel, vítěz regionálního kola Karlovarského kraje. Další udělovanou "koláčovou cenu" pak získala pak obec Hrušky z Jihomoravského kraje.

Vítězstvím se Dolní Němčí dostalo také do evropského kola soutěže, obec získá milionovou finanční odměnu a také zapůjčení nového vozu Škoda na dva roky. Peníze půjdou podle starosty Hajdůcha především právě do dalšího rozvoje a podpory spolkového života v obci. 

Vyhlášení výsledků soutěže předcházela samozřejmě také folklorní vystoupení souborů v rámci festivalu Písní a tancem. V sobotu  se také konala prezentace jednotlivých finalistů soutěže Vesnice roku, kteří ve stáncích na Lázeňském náměstí přiblížili své obce a například také jejich regionální potraviny. Dolní Němčí, které zvítězilo, má například i ve svém znaku mimo jiné  česnek a je vyhlášené jeho pěstováním, proto také Dolnoněmčané nabízeli všem příchozím k ochutnání skvělou česnečku. U stánku obce Hrušky nechyběly samozřejmě hrušky sušené, sirup z tohoto ovoce, ani hrušková pálenka. 

FOTOGALERIE

 

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat