Reklama
Reklama

Články

Rybářské závody ovlivnilo sucho, bylo méně účastníků i menší úlovky


11. 9. 2018

Další ročník oblíbených podzimních rybářských závodů se uskutečnil na Luhačovické přehradě od 8. do 9. září. Chytalo se jako obvykle od sobotního do nedělního poledne. Rybářům na jednu stranu přálo příjemné slunečné počasí, závody ovšem na druhou stranu ovlivnilo negativně dlouhodobé sucho, které trápí letos nejen luhačovické rybáře, ale celou republiku i Evropu.

„Ta situace je velmi vážná, ovlivňuje to nejen ryby, ale i okolí přehrady, což se projevilo i na organizaci. Museli jsme odebrat přes sto míst. Máme tak letos 407 účastníků, což je o mnoho méně než obvykle. Prostě u některých míst nebyla voda a na suchu se prostě chytat nedá,“ popsal za organizátory hospodář Rybářského svazu  Luhačovického Zálesí František Hubáček. Nízký stav vody se projevil i na samotných výsledcích závodů. „Ryby mají méně kyslíku, míň prostoru v přehradě, tak ani nemají takové přírůstky na váze a tolik neberou,“ doplnil Hubáček. Aby největší ulovené „trofejní“ ryby zbytečně netrpěly, než se tradičně vrátí vodě, přistoupili organizátoři také k dalšímu opatření. „Zrušili jsme prezentaci největších úlovků při vyhlášení výsledků závodů u Rybářské chaty. Ryby tak byly hned po změření, zvážení a vyfotografování hned vráceny do přehrady a do kádě k chatě jsme je vůbec nepřemísťovali,“ popsal Hubáček.

Přestože tentokrát zdaleka nebyly při závodech uloveny takové kousky jako v minulosti (na jarních závodech zde byl vytažen dokonce rekordní dvacetikilový kapr), i tak byly ovšem úlovky hezké a nejlepší účastníci si jistě ocenění zasloužili. Tím nejúspěšnějším rybářem byl tentokrát Miroslav Klimek z Osvětiman, který chytil kapra vážícího 12,87 kg. Zajímavostí je, že šlo zřejmě o jeden z vůbec prvních úlovků těchto podzimních závodů. Jak tedy vítěz rybu chytil?

„Povedlo se to hned půl hodiny po zahájení závodu. Kapra jsem chytil na rohlík,“ popsal Klimek. Zdolat statnou rybu nebylo pro zkušeného rybáře prý problém. „Pro mě to byla klasika, jednoduchá záležitost, chytám pětatřicet roků a na takové ryby jsem zvyklý, takže kapr byl vytažený za chvilku,“ nastínil vítěz. Přestože se rybaření věnuje už léta, s luhačovickými závody zkušenosti nemá. „Jsem tu poprvé, závody tu ale byly super, chtěl bych se příští rok zúčastnit znovu,“ pochvaloval si. Za svou rybářskou kariéru má na kontě už řadu pěkných úlovků. „Největší byl u nás chycený sumec, který měl přes dva metry,“ poznamenal Klimek u něhož rybaření mají v rodině. „Rybaří bráchové, neteře i sestra,“ doplnil vítěz. Sám nejdále na ryby vyrazil do Norska. Rybářský výlet do severské země si opět brzy s chutí zopakuje, protože kromě poukazu na odběr rybářských pomůcek v hodnotě 20 tisíc nebo třeba roční povolenky na lov na Luhačovické přehradě byl cenou pro vítěze už tradičně právě také zájezd na rybaření do Norska. 

Foto s vítězným úlovkem (snímek: organizátoři závodů)

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat