Reklama
Reklama

Články

V září se v ČR koná sraz všech Ludmil, na Luhačovicku je jich mimořádné množství


24. 8. 2018

Spolek Svatá Ludmila 1100 let zve také obyvatele Luhačovic a okolí na zářiový 3. celosvětový sraz Ludmil, který se uskuteční 22. 9. na Tetíně ve Středočeském kraji. A proč by se mohli hojně zajímat o tuto akci právě lidé z Luhačovic a okolí? „V oblasti Luhačovic je jedna z největších koncentrací žen, které nesou jméno po naší první doložené kněžně a světici,“ vysvětlila za spolek Eliška Švandová.

 Její slova potvrzují také údaje webu www.kdejsme.cz, na kterém lze vyhledat hojnost výskytu jednotlivých jmen v rámci ČR. Podle tohoto portálu je aktuálně v celé republice na 72 750 nositelek jména Ludmila. Přitom oblast spadající pod Luhačovice jako obec s rozšířenou působností je na výskyt jména Ludmila opravdu bohatá, protože je tu 1 Ludmila na 108 obyvatel (celorepublikově je toto jméno v průměru zaznamenáno jednou mezi každými 147 obyvateli) Obecně je východ Moravy na výskyt Ludmil bohatý. Dominuje ale nejvíce ORP Uherské Hradiště. V Hradišti a přilehlých obcích je totiž jedna Ludmila dokonce mezi každými 92 obyvateli. To matička Praha se v tomto ohledu s výrazně „pro Ludmilí“ Moravou vůbec nemůže srovnávat. Vždyť, aby byla mezi shromážděním místních aspoň jedna Ludmila, potřebují v hlavním městě průměrně, aby se takto sešlo alespoň 255 obyvatel!

Součástí plánovaného srazu Ludmil je i vyhlášení různých cen pro Ludmily. Akce se uskuteční v rámci svatoludmilské pouti, která bude letošní rok navíc výjimečná - na Tetín bude zapůjčena lebka svaté Ludmily.

PLAKÁTY AKCE

  

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat