Reklama
Reklama

Články

Elektra bude hostit unikátní vystoupení mladých umělců z Anglie


17. 7. 2018

Jedinečnou příležitost poslechnout si vystoupení více než stovky mladých muzikantů a sboristů z Anglie budou mít návštěvníci kulturního domu Elektra v neděli 22. července. Představí se zde totiž orchestr Northamptonshire County Youth Orchestra a sbor Northamptonshire County Youth Choir, které jsou považovány za nejdůležitější mládežnické soubory tohoto typu ve Velké Británii. Soubory jsou zřízeny organizací Northamptonshire Music and Performing Arts Trust, což je nezávislá nezisková organizace, která spolupracuje se všemi školami v celém hrabství Northamptonshire (téměř 300 škol), kde poskytuje mladým lidem možnost zabývat se hudbou a múzickým uměním.

V loňském školním roce (od září 2017) organizace Northamptonshire Music and Performing Arts Trust poskytla 4000 dětem první zkušenost s hudební výukou ve školních třídách. A více než 15 000 dětem hudební lekce v malých skupinách každý týden a dalších více než 1000 dětí navštěvovalo individuální hodiny.

Studenti se stanou členy orchestru či sboru díky konkurzu, který se koná každý rok. Letošní soubory se skládají ze studentů z celého hrabství ve věku 14 – 19 let.

Oba soubory zkouší každý týden: sbor středeční večery a orchestr sobotní dopoledne. Během školního roku (od září do července) orchestr zpravidla hraje na šesti koncertech se širokým hudebním záběrem od standardních symfonií a populárnější klasiky až po účinkování na každoročním festivalu s hudbou nejznámějšího skladatele z Northamptonu Malcolma Arnolda. Sbor měl letos mnohem rušnější rok díky účinkování v Royal Albert Hall na koncertě, který byl součástí akce Schools Proms, kde vystoupili se skladbou “Nene” napsanou přímo pro sbor. Popisuje tok řeky Nene, která protéká hrabstvím.

Sbor i orchestr koncertují v hrabství Northamptonshire včetně Derngate Theatre v Northamptonu, ale také se pravidelně zúčastňují festivalu National Festival of Music for Youth ve Velké Británii. Oba soubory nedávno vystoupili v Symphony Hall v Birminghamu na národním finále tohoto soutěžního festivalu.

Sbor i orchestr vyrazili na turné dohromady teprve podruhé. První společná cesta vedla do Španělska v roce 2016. Turné do zahraničí je úžasná příležitost pro mladé umělce a skutečný vrchol celého roku. Poslední turné samotného orchestru vedla do Německa v roce 2014, Itálie v roce 2012 a Španělska v letech 2010 a 2008.

Plakát akce

 

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat