Reklama
Reklama

Články

Poděkování dárcům krve


26. 6. 2018

Dobrovolným dárcům krve z řad občanů Luhačovic poděkovali 22. června na luhačovické radnici Starostka Marie Semelová spolu s místostarostou Radomilem Kopem. Všichni příchozí dárci (včetně jedné dárkyně) byli v nedávné době Českým červeným křížem oceněni Medailí MUDr. Jana Janského. Někteří bronzovou za absolvování deseti odběrů, jiní stříbrnou za 20 a další dokonce zlatou za už 40 absolvovaných odběrů krve. Zástupci města ocenili obětavý postoj těchto občanů, poděkovali jim a předali alespoň symbolické tašky s drobnými pozornostmi.

„Darování krve je darování nejcennější tekutiny, která je nenahraditelná a zachraňuje životy druhých. Chci vám proto za dárcovství moc poděkovat. Sama dobře vím, jak cenná krev je, protože jsem v životě absolvovala operace, při kterých jsem krev sama přijala,“ poznamenala starostka.

Zástupci města s dárci pohovořili například o tom, jak se k dárcovství dostali. Někdo se na dávání krve dal třeba kdysi před lety kvůli „opušťáku“ na vojně, další kvůli nehodě kamaráda, který potřeboval krev, mladá dárkyně zase na popud známého, který studoval medicínu. Mluvilo se i o krevních skupinách, z nichž některé jsou sice vzácnější, ovšem zdravotnictví potřebuje krev všech skupin. Dárci mluvili i o tom, jak to probíhá při odběrech a že není třeba se odběrů bát. Shodli se také na myšlence, že kdo je zdravý, měl by brát darování krve jako svou občanskou povinnost. Dárců je stále málo a chybí často právě ti z mladších generací. Dárcovství je sice bezplatné, ale kromě volna ze zákona poskytnutého na den odběru a daňových výhod nabízí především skvělý pocit, že člověk pomáhá ostatním. „Pokud je člověk zdravý , bylo by dobré, aby krev daroval. Já, když daruji krev, ani pak nejsem unavený, naopak si připadám, že mě to nabije energií,“ svěřil se jeden z dárců Jaroslav Káňa, jeden z nejmladších oceněných, kterému už je ovšem přes třicet. 

      

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat