Reklama
Reklama

Články

Začalo řezbářské sympozium

M. Cigánek při práci na vznikající "psí" lavičce
M. Cigánek při práci na vznikající "psí" lavičce

4. 6. 2018

Po celý týden od pondělí 4. června budou moci sledovat návštěvníci luhačovického lázeňského parku poblíž hudebního altánu práci uměleckých řezbářů, kteří zde tvoří v rámci sympozia nazvaného Krása v dřevě ukrytá.

Téma letošního 6. ročníku zní: Vyber si svou lavičku! Je tak jasné, že tak zručnými zásahy pil, seker a dlát umělců vznikne řada různě zajímavě ztvárněných laviček. Ty by měly být v budoucnu umístěny v lázeňském areálu. Sympozia se letos účastní řezbáři: Martin Bořuta, Martin Cigánek, Petr Krajíček, Zdeněk Matyáš, Petr Hajda, a Jiří Vráblík. Martin Cigánek, který nechyběl zatím na žádném z ročníku, letos byl prvním, kdo svou motorovkou řízl do přiděleného kmene a pustil se do díla. Přidělenou část bukového kmene rozdělil na dva asi metr a půl dlouhé kusy, které postavil na stojato a hodlá je použít dvě nohy lavičky. Oba tyto pilíře, které budou potom mezi sebou spojeny prkenným sedátkem, budou nahoře zakončeny krásným zvířecím motivem. "Budou mít podobu psů," nastínil Cigánek. 

Lavičky nevznikají při sympoziu poprvé. Už dříve byla část z vytvořených děl řezbářů tvarována jako sedátka či lavičky, které už slouží lidem v lázeňském parku. Sám Cigánek vytvořil v minulosti lavičku na které je kočka a koťátka a slouží v areálu dětského hřiště situovaného na kraji lázeňského areálu ve směru k dětské léčebně.

V předchozích ročnících se řezbáři věnovali ale také  tématům vody, čtveru ročních období nebo se inspirovali hudbou. Vloni bylo téma pohádkových bytostí. Vznikl například kocour v botách nebo plastika Smolíčka s jelenem, kterou vytvořil právě Cigánek. 

Řezbářské sympozium jako obvykle vyvrcholí sobotní vernisáží s představením hotových děl, která 9. 6. celou akci uzavře. Ve čtvrtek a v pátek atmosféru sympozia zpříjemní také odpolední hudební vystoupení v altánu. Hudba nebude chybět ani na vernisáži, když k představení řezbářských prací zahraje cimbálová muzika Korečnica. Sobotní akce začíná ve 14.30.

FOTOGALERIE:

    

    

 VIDEO Z LOŇSKÉHO ROČNÍKU:  www.luhacovice.cz/27878n-video-na-rezbarskem-sympoziu-vznikla-vila-certice-i-smolicek?preview=1

 

 

 

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat