Reklama
Reklama

Články

Také seniorky z luhačovického domova v tom jedou společně


8. 3. 2018

Domov pro seniory Luhačovice se zapojil do projektu Jedeme v tom společně 2018 aneb Po vlastech československých. Smyslem projektu je motivovat seniory k pohybu a také podpořit aktivizaci a společenské vazby klientů mezi sebou a mezi dalšími domovy pro seniory. Jak za luhačovický domov přiblížila tamní instruktorka sociální péče Adéla Vitteková, základem projektu je společná pohybová aktivita v každém z domovů.

„Jde o jízdu na šlapadle či rotopedu s počítadlem ujeté vzdálenosti. Každý Domov má nastavenou stejnou trasu se stejným startem a stejným cílem. Objedeme společně celou Českou i Slovenskou republiku. Ujeté kilometry se sčítají vrámci každého přihlášeného Domova pro seniory, každé šlápnutí je důležité, každý jede dle svých možností a schopností,“ popsala Vitteková. Projekt se přitom rozjel zároveň na několika místech v Česku i na Slovensku, kde senioři v zařízeních začli načítat zároveň první „ujeté“ metry a kilometry. 

„Prvního března jsme slavnostně odstartovali prostřednictvím online přenosu přímo z Domova pro seniory Vrbno pod Pradědem, který akci organizuje,“ uvedla Vitteková. Soutěžní klání o to, který z domovů společně symbolicky „objede“ někdejší společný stát Čechů a Slováků,  končí 27. dubna a slavnostní vyhlášení nejlepších účastníků je plánováno na 4. května. Do projektu se přitom zapojují obyvatelé domovů v Česku i na Slovensku. Samozřejmě jen ti, kterým to fyzické zdraví dovolí. „Z našeho Domova soutěží celkem 8 klientek. Naši uživatelé u jízdy na rotopedu sledují filmy nebo videa na plátně, poslouchají hudbu nebo se můžeme spojit prostřednictvím služby Skype s ostatními závodníky a navzájem se podpořit,“ nastínila Vitteková. Zajímavou akaci, která motivuje seniory v domovech, podpořila řada sponzorů a známých osobností. Mimo jiné Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové nebo Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.  Akce se koná také pod záštitoiu první dámy ČR Ivany Zemanová, jejíž Nadační fond rovněž ke konání projektu přispěl.

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat