Nová výstava bude věnována ženám, které se zapsaly do historie Luhačovic

Novou výstavu, která bude věnována ženským osobnostem se silným vztahem k Luhačovicím, otevře slavnostní vernisáž  v Muzeu luhačovického Zálesí, která se koná ve čtvrtek 8. března od 17 hodin. Expozice nazvaná Velké ženy v malých lázních se tak symbolicky otevře právě v datum Mezinárodního dne žen.

„Výstava představuje emancipované ženy, političky, publicistky, bojovnice za ženská práva i umělkyně, které na konci 19. a počátkem 20. století pobývaly v luhačovických lázních a zapsaly se do jejich historie. Téma výstavy se současně odkazuje k výročí 100 let československé státnosti. Právě první republika byla obdobím, kdy po dlouholetém úsilí u nás ženy získaly volební právo, byly zrovnoprávněny s muži a tato rovnoprávnost byla zanesena v ústavě, zejména díky vlivu prezidenta T. G. Masaryka,“ přiblížila ředitelka Muzeua luhačovického Zálesí Blanka Petráková
Ženy, které výstava přestavuje, zastupují tak podle ní zastupují i další stovky nejmenovaných osobností, jež svým veřejným působením k této změně přispěly. Upozornila také, že důležitou skupinu v Luhačovicích pak tvořily i slovenské návštěvnice lázní.

„Na přípravě jejichž medailonů se podílela historička Viera Drahošová, ředitelka Záhorského muzea ve Skalici,“ nastínila Petráková. Galerie veřejně činných žen spojených s Luhačovicemi je navíc doplněna dobovými kostýmy zlínské sběratelky Zdeňky Mudrákové.

„Zdeňka Mudráková se ve volném čase věnuje již čtvrt století historické módě. Zpočátku se její zájem promítal do tvorby miniatur historických kostýmů pro panenky, kterých vytvořila již téměř stovku. Později začala sbírat i dobové kostýmy a věnuje se i historickým rekonstrukcím dámských oděvů,“ popsala Petráková s tím, že pro luhačovickou výstavu vybrala sběratelka desítku modelů dámských vycházkových a společenských šatů z přelomu 19. a počátku 20. století. Ty přitom korespondují s osobnostmi představených žen.

Součástí výstavy jsou umělecká díla, předměty všedních i svátečních dnů a módní doplňky ze sbírky MJVM ve Zlíně a z Polabského muzea v Poděbradech. Pro obrazovou galerii velkých žen byly využity fotografie z archivů Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Národního muzea – Muzea Bedřicha Smetany, Moravského zemského muzea v Brně – Janáčkova archivu, Muzea města Brna, Záhorského muzea ve Skalici, Moravského zemského archivu v Brně, Archivu Národního divadla v Praze, Památníku národního písemnictví – Literárního archivu a Lilly Library – Indiana University, Bloomington, Indiana, USA.

Výstava v Muzeu luhačovického Zálesí potrvá do 24. června.

Pozvánka na výstavu

Hlavní partneři
Vincentka