Reklama
Reklama

Články

Luhačovickému skikrosaři Čechovi už se rozjela nová závodní sezóna

J.Čech (vpředu) při své lyžařské disciplíně
J.Čech (vpředu) při své lyžařské disciplíně

22. 1. 2018

Perspektivní mladý skikrosař Jiří Čech, ověnčený už řadou úspěchů ve svém sportu je v proudu další skikrosařské sezóny. Tu navodila samozřejmě už vloni na podzim podzimní příprava.

 „Rozjela se začátkem října, kdy jsem se přidal k reprezentačnímu výběru, který tvoří Nikol Kučerová a trenér Zdeněk Šafář. Společně trénujeme vždy jeden týden na ledovci a další týden mám suchou přípravu v Praze, kde bydlím a studuji magisterský obor Architektura a stavitelství," nastínil Čech.
Celou podzimní přípravu absolvoval na kempech v rakouském středisku Pitztal. „Tam jsou každoročně nejlepší podmínky pro trénink našeho sportu. Samotná příprava na lyžích se skládala ze dvou částí. Tou první bylo rozlyžování se a zdokonalování techniky, jak v branách, tak i volně. Druhou, hlavnější částí, byl samotný trénink v uměle vytvořené trati pro skicros, ve které jsme trénovali společně s celou řadou závodníků ze světového poháru," popsal Čech s tím, že taková spolupráce dávala účastníkům možnost trénovat rozjíždky ve čtyrech jezdcích a navzájem si pomáhat se zdokonalováním. Koncem listopadu pak absolvoval první závod, který se jel právě v tréninkové trati na Pitztalu. „Byl to závod mistrovství Rakouska a první podnik evropského poháru. Závodu se zúčastnilo přes 100 jezdců, jak ze světového poháru, tak evropského," nastínil Čech. Zkončil tam zhruba v půli startovního pole. „V rámci NC Rakouska jsem obsadil 46. místo a v EC 42. místo. Závodem jsme uzavřeli podzimní tréninkovou část," informoval Čech. Další závody měl na programu v prosinci. „Šlo o dva závody světového poháru,. První se konal ve Švýcarském středisku Arosa. Bohužel nám počasí nepřálo a tak se místo tréninkových dnů pouze vyčkávalo na hotelu, což pro mě nebyla nejlepší situace," povzdechl si však Čech. Oproti ostatním jezdcům světového poháru, kteří jsou profesionály má zatím totiž zatím v tratích světového formátu daleko méně zkušeností a trénink o to více chyběl. "Po jedné tréninkové jízdě se jela kvalifikace, kde jsem obsadil 55. místo. Na postup mezi 32 jezdců, kteří jedou finálové rozjížďky mi chybělo 1.25 sekund," sdělil výsledek Čech.
Hned další den pak přejížděl do rakouského střediska Montafon. „Tady počasí taktéž nepřálo a tak se zrušila kvalifikace a závod se jel rovnou v 64 jezdcích. Bohužel z první rozjíždky jsem nepostoupil," popsal Čech. Sezónu tak opravdu nezačal právě ideálně. Začátek roku pro něj znamená ale jiné starosti než jen sportovního charakteru.
"Po novém roce se momentálně soustředím na zkouškové období, abych mohl co nejdříve zase na závody, které budou v nejbližší době na Dolní Moravě a to závody českého poháru, kde budu obhajovat loňské vítězství," naznačil v půli ledna Čech. Poté ho čeká další sportovní úkol, i když se nejedná právě o jeho závodění. „Vrhnu se do role trenéra, kdy společně s tátou máme na starost výběr zlínského kraje pro olympiádu dětí a mládeže ČR v disciplíně skikros, kde Luhačovice bude reprezentovat Veronika Dynková," vysvětlil Čech. Další akci, na kterou se chystá, bude dokonce spolupořádat. „Je to Olympijský festival na Bílé 10.-11. února v rámci představení olympijského sportu skikros široké veřejnosti. Návštěvníci si zde mohou vyzkoušet uměle vytvořenou trat plnou skoků, vln a klopených zatáček," nastínil Čech. Teprve po skončení akce se vrhne zase do samotného závodění v ČR a Evropě. Přestože je ověnčený již řadou úspěchů, vyhrál mimo jiné vloni světovou Univerziádu v Almaty, nepodařilo se mu dostat na letošní zimní olympiádu. „Bohužel jsem si nevyjel nominaci na olympiádu, kde postupovalo pouze 32 nejlepších můžu a žen podle světového poháru za období 2017/2018 a tak pro letošní sezonu mám pouze cíle obhájení mistra ČR a vítěze Českého poháru," vysvětlil skikrosař s tím, že další velké světové podniky jako mistrovství světa a univerziáda jsou na programu až v příští sezóně. Tuto zimu se ale kromě domácích závodů hodlá rovněž ještě účastnit dalších podniků evropského poháru, národních mistrovství a FIS závodů po celé Evropě. „Prozatím ale přesný plán nemám, protože většina závodů se v období olympiády nekoná a začíná se až po jejím skončení, což je až na konci února," uzavřel Čech.

FOTOGALERIE


Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat