Reklama
Reklama

Články

Prezidentské volby v Luhačovicích: Lidé si přáli za hlavu státu nejvíce Zemana a Drahoše


15. 1. 2018

S obdobným výsledkem jako v celé České republice dopadlo v Luhačovicích první kolo prezidentských voleb, které se uskutečnilo 12. a 13. ledna. Lidé dali ze všech devíti kandidátů nejvíce hlasů současnému prezidentu Miloši Zemanovi (dostal 37,49% hlasů / celorepublikově měl 38,56%). Druhým nejúspěšnějším kandidtem byl také v lázeňském městě někdejší předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš (28,09% hlasů / celorepublikově získal 26,6 %). 

V Luhačovicích se volilo jako obvykle v 7 volebních okrscích a o volby zde byl značný zájem. Procentuální výsledek volební účasti přitom navýšili opět i lidé, kteří v Luhačoviccích hlasují, přestože nejsou zdejší, a to na základě vyřízených voličských průkazů nebo protože jsou zde v léčebném zařízení a nechali se zapsat do zvláštního seznamu voličů.

"V prvním kole prezidentských voleb bylo v Luhačoviccíh do seznamu voličů zapsáno celkem 4409 občanů. Volební účast v našem městě byla díky návštěvníkům města 67,09%, pokud bychom brali v úvahu jen občany města, byla by účast 66,03%," informaovala vedoucí Správního odboru luhačovické radnice Vladislava Janíková. Volby v lázeňském městě proběhly bez komplikací. "Hlasování proběhlo v pořádku, bez přerušení, rovněž sčítání hlasů mělo hladký a nerušený průběh," poznamenala Janíková. Celkově se přitom v Luhačovicících a jejich místních částech dostavilo hlasovat 2695 občanů Luhačovic a 263 lázeňských hostů.

Dalším nejpreferovanějším kandidátem v pořadí za Zemanem a Drahošem byl stejně jako celorepublikově na třetím místě diplomat Pavel Fischer (13,57% hlasů / celorepublikově 10,23). Někdejší majitel sázkové kanceláře Fortuna a textař Michal Horáček, který jako celorepublikově čtvrtý získal v rámci ČR 9,18 % hlasů, však v Luhačovicícch získal pouze 6,65 %. Narozdíl od celostátních výsledků tak zůstal v Luhačovicích ve výsledném pořadí až na pátém místě za nejmladším z kandidátů lékařem a aktivistou Markem Hilšerem, kterému se v rámci ČR i v rámci lázeňského města podařilo získat přes 8% hlasů voličů (v Luhačovicích 8,04% / v ČR 8,83%)

Vzhledem k tomu, že žádný z kandidátů celorepublikově nezískal více než 50% platných hlasů, bude se konat druhé kolo voleb, kam postupují dva nejúspěšnější kandidáti, tedy Zeman a Drahoš. O tom, kdo se stane pro dalších pět let hlavou státu, budou lidé také v Luhačovicích stejně jako ve zbytku republiky hlasovat 26. a 27. ledna. "Hlasovací lístky pro druhé kolo prezidentských voleb lidem nebudou doručeny domů, ale vyzvednou si je přímo před hlasováním ve volebních místnostech," doplnila Janíková. 

Tabulka volebních výsledků v Luhačovicích

Kandidáti postupující do 2. kola prezidentských voleb (snímky převzaty z oficiálních webových stránek kandidátů)

     Miloš Zeman                              Jiří Drahoš

                

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat