Reklama
Reklama

Články

Živý Betlém se konal už po dvacáté


25. 12. 2017

Již podvacáté se lidé mohli během vánočních svátků těšit z Živého betléma před luhačovickým kostelem. Při akci nechyběli představitelé svaté rodiny, pastevců, chudého lidu, římských žoldnéřů, ale třeba ani živé ovečky u jesliček. 

Tentokrát se konal  Živý Betlém 25. prosince a kromě obvyklého představení připomínajícího příchod malého spasitele na svět, si lidé mohli užít i jedno nevšední setkání. Ještě před samotním sehráním vánočního příběhu se publiku u kostela představila totiž většina předchozích představitelů Ježíška z uplynulých ročníků. Zajímavé je, že hodně z nich tvořily dívky, a párkrát, jak zaznělo, když byl vánoční příběh Ježíška připomínán jako pásmo nacvičené folklorním souborem, zastala místo Ježíška dokonce pouze neživá hračka - panenka. To letos opravdové miminko při představení o zrození Ježíška nechybělo. Malého spasitele tentokrát představoval chlapec, konkrétně čtyřměsíční Matouš Kohoutek, syn manželů Šimona a Lucie Kohoutkových z Luhačovic. "Dal nám vědět Martin Gajdůšek, který to tu trošku organizuje, nechali jsme si chvilku na rozmyšlenou, ale pak jsme do toho šli," poznamenal k tomu jak došlo k účasti rodiny na Živém Betlému Šimon Kohoutek, který přijal roli Josefa. Jeho manželka, Lucie, se tak ujala role biblické Marie, což rozhodně nebrala na lehkou váhu. "No je to zodpovědná funkce. Jsem trochu nervózní, ale doufám, že to dobře dopadně a Ježíšek nebude moc plakat," sdělila před začátkem představení Lucie Kohoutková. Ani bez trošky  toho miminkovského pláče se sice letos představení neobešlo, ale malý  chlapeček v roli spasitele se záhy utišil a vše se také tentokrát krásně vydařilo. 

A ovlivní třeba život člověka nějak, že se jako malý účastnil Živého Betléma v roli Ježíška? Že to může mít svůj dopad, naznačila první z představitelek luhačovického Ježíška, dnes už dospělá Eliška Skovajsová z Kladné Žilín. Dnes tato někdejší představitelka Ježíška studuje v Olomouci Lékařskou fakultu. Svou roli ve vánočním příběhu si prý pravidelně připomíná. "Samozřejmě si na to já sama nepamatuju, ale každý rok, když je Živý Betlém, díváme se na staré fotky a připomínáme si to. Jsem vděčná za tu šanci, že jsem tu mohla být první Ježíšek. Člověk si to uvědomuje hlavně právě o Vánocích. Mám takový krásný pocit, že jsem mohla být součástí té scénky a i ten příběh je i pro mě stále moc poučný," poznamenala Skovajsová. 

FOTOGALERIE

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat