Reklama
Reklama

Články

Pátek a sobota budou i v Luhačovicích ve znamení voleb do sněmovny


18. 10. 2017

Také v Luhačovicících a jejich místních částech se v pátek a v sobotu uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. 

 Lidé mají možnost hlasovat při nich v pátek 20.10. od 14 do 22 hodin a v sobotu 21.10. od 8 do 14 hodin.

 "V Luhačovicích se i tentokrát volí ve volebních místnostech, na které jsou občané již z dřívějška zvyklí," sdělila Vladislava Janíková, která je vedoucí správního odboru luhačovické radnice a má za město volby na starost.  Celkem je v Luhačovicích sedm volebních okrsků. Počtem voličů jsou větší ty,  které mají volební místnosti na SOŠ Luhačovice, v Městské knihovně a na radnici, mezi menší okrsky patří ty v místních částech Polichno, Kladná Žilín a Řetechov a také okrsek, který odevzdává hlasy ve volební místnosti na Strahově.

 Jako vždy mají i tentokrát v Luhačovicích přichystánu pro starší nebo zdravotně hendikepovaní voliče u volebních komisí mobilní volební urnu. „Pokud si tuto návštěvu lidé ještě nedomluvili, stačí zavolat před zahájením voleb nebo i v jejich průběhu na telefon 577 197 416 nebo na mobil 724 190 306," doplnila Janíková.

 V Luhačovicích přebývá také řada lázeňských hostů a mnozí z nich chtějí rovněž  zamířit k volbám. "Pokud si však včas nevyřídili ve svém bydlišti voličský průkaz nebo se včas nenechali zapsat v lázeňském zařízení do zvláštního seznamu voličů, nemůže jim tu být podle zákona již volba umožněna," upozornila Janíková.

Koho si nakonec lidé zvolí, se uvidí. "O jejich hlasy se uchází 24 volebních uskupení, každé z nich může mít navrženo maximálně 22 kandidátů," poznamenala Janíková.

Otázka je, kolik voličů k těmto volbám přijde. Při volbách do sněmovny před čtyřmi lety byla voličská účast v Luhačovicích velmi vysoká, 68 procent. V posledních volbách, které se v Luhačovicích konaly, když se zhruba před rokem volilo do krajského zastupitelstva, přišlo však jen okolo 40,5% voličů. I to ale bylo v porovnání s řadou jiných míst slušnou volební účastí, která přesáhla republikový průměr. 

 

 

 

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat