Reklama
Reklama

Články

Otevřené brány v kostele svaté Rodiny v Luhačovicích letos přilákaly téměř 10 500 návštěvníků


4. 10. 2017

Do projektu Otevřené brány, tzn. zpřístupnění sakrálních památek ve Zlínském kraji, je zapojena i Římskokatolická farnost Luhačovice. Tento projekt se koná pod záštitou ŘKF Luhačovice, Města Luhačovice a Zlínského kraje.

Kostel sv. Rodiny byl návštěvníkům otevřen od 1. května do 30. září 2017, kdy mohli využít bezplatné prohlídky kostela osmi proškolenými průvodci, seznámit se s jeho historií a s dalšími zajímavostmi. V době církevních obřadů a slavností se od prohlídek upouštělo.
Nejvyšší návštěvnost byla v květnu a v srpnu. Tradičně byl velký zájem o prohlídky během Otevírání pramenů, v rámci kterého byly zpřístupněny všechny sakrální památky Luhačovic, tj. kostel sv. Rodiny, kaple sv. Alžběty v lázních, kaple P. Marie u Augustiniánského domu a obdivovatelé sakrálních staveb mohli zavítat i do kaple sv. Josefa, bývalého kostela.
Novinkou v letošním roce bylo, že se poprvé uskutečnila Noc kostelů, která se konala 9. června a nabízela pestrý program od komentovaných prohlídek kostela a varhan přes koncerty Smíšeného pěveckého souboru Janáček a Žesťového souboru ZUŠ Luhačovice. Dále byla možnost prohlédnout si farní kroniky a nástěnky, pro děti byl připraven zajímavý program ve farním sále. Lázeňští hosté se mohli do kostela a zpět svézt zdarma autovláčkem firmy TEOZ, který měl zastávky u jednotlivých hotelů.
Kromě luhačovického kostela byly do projektu OB v roce 2017 zapojeny také i další sakrální památky v okolí, konkrétně se jednalo o kostel sv. Martina v sousedních Pozlovicích a o poutní místo Maleniska, kostel P. Marie Sněžné na Provodově.

 

 

Autor: Pavlína Stolaříková - koordinátorka OB ŘKF Luhačovice

Mohlo by vás zajímat