Reklama
Reklama

Články

Starostka převzala pro Luhačovice další ocenění za třídění odpadu. Občané města třídí nejlépe v kraji

Keramickou popelnici pro Luhačovice starostce Marii Semelové (vpravo) předala krajská radní pro životní prostředí Margita Balaštíková
Keramickou popelnici pro Luhačovice starostce Marii Semelové (vpravo) předala krajská radní pro životní prostředí Margita Balaštíková

18. 9. 2017

V soutěži O keramickou popelnici, která odměňuje obce a města Zlínského kraje za nejlepší třídění odpadu, opět uspěly také Luhačovice, které obhájily loňské prvenství ve své kategorii. 

 

Ceny za město převzali na slavnostním vyhodnocení soutěže 18. září ve Starém městě starostka Luhačovic Marie Semelová a ředitel Technických služeb Luhačovice Josef Pučalík. Cenou nebyla samozřejmě jen symbolická keramická popelnice, ale především cena 30 tisíc korun na další rozvoj odpadového hospodářství ve městě.

Pro úspěch v soutěži O keramickou popelnici a pro ekologicky šetrné zacházení s odpady samozřejmě také hodně záleží na tom, jak se samosprávy starají o to, aby měli občané v blízkosti bydliště dostupný dostatek kontejnerů na třídění surovin. Nutná je ale hlavně samotné aktivita obyvatel a je jasné že Luhačovjané nejsou k třídění odpadu lhostejní. "A za to bych chtěla obyvatelům a občanům města poděkovat, protože, zejména na nich záleží, jak jsme potom vyhodnoceni v rámci celého kraje," ocenila starostka Semelová. 

Luhačovice zvítězily v kategorii obcí a měst s počtem obyvatel od 1 501 do 15 000. Druhé místo za nimi obsadily Šumice, třetí skončily Bojkovice. V kategorii měst nad 15 000 obyvatel zvítězilo Uherské Hradiště, mezi obcemi do 1 500 obyvatel se letos v regionu dařilo nejlépe třídit odpad v obci Rymice. Nejúspěšnější mezi malými obcemi do 500 obyvatel jsou v třídění ve Zlínském kraji Bořenovice. Na ceremoniálu, který se odehrál v Event centru Jezuitský sklep a byl doprovozen i kulturním vystoupení mladých hudebníků místní ZUŠky, se ale rozdílely ještě další ceny. Hlavní kategorie se totiž týkaly třídění papíru, skla a plastů v systému společnosti EKO-KOM. Kromě toho se ale ještě předávaly ceny za nejlepší třídění a sběr  vysloužilých elektrozařízení v systému ELEKTROWIN. Zde uspělo dle počtu obyvatel mezi městy nad 10 000 lidí nejlépe Uherské Hradiště, v kategorii do 10 000 obyvatel vyhrálo Staré Město a mezi obcemi do 2 500 obyvatel zvítězily Buchlovice. Další ocenění udělovala společnost ASEKOL obcím, jejichž obyvatelé  nasbírali v přepočtu na osobu největší množství drobného vysloužilého elektra, a to ve sběrných dvorech a stacionárních červených kontejnerech. Celkovým vítězem se staly Vigantice.

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat