Pravé zimní počasí na Luhačovické přehradě udělalo radost nejen bruslařům, ale i vodohospodářům a rybářům

Mrazy a spousta sněhu, které přinesly první měsíce roku také v Luhačovicích, udělaly radost dětem i milovníkům zimních sportů. Zatímco zasněžené cesty naopak dělaly starost řidičům a silničářům, jsou ale i další, kdo byli z vývoje letošní zimy potěšeni. „Silnou sněhovou pokrývku vítají nejen třeba lyžaři, ale především vodohospodáři," informoval na přelomu ledna a února mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. 

Sníh totiž znamená zásoby vody, které v řadě vodních nádrží a toků po uplynulých spíše suchých letech chybějí. „Současné hodnoty množství vody ve sněhové vrstvě nejsou nijak výjimečné. Mimořádně působí pouze ve srovnání s minulými třemi zimami, které byly na sníh velmi chudé,“ poznamenal mluvčí. Dodal také, že přítoky do vodních nádrží jsou v povodí většinou setrvalé a naplněnost zásobních prostorů se pohybuje v rozmezí od minim, mezi která se řadí například 49 % v nádrži Ludkovice až po100 procent. Takzvané retenční prostory nádrží jsou přitom zcela volné. A jak to vypadalo z pohledu vodohospodářů k 1. únoru na Luhačovické přehradě? „Naplněnost k zásobní hladině je 74%, odtok 0,059 metrů krychlových za sekundu,“ sdělil Chmelař. Tendence hladiny zůstává v podstatě setrvalá a vodohospodáři mají dostatek v této i dalších nádržích pro vodu z pozdějšího jarního tání. Povodí Moravy tak sleduje hlavně stavy významných vodních toků a výskyt ledových jevů, ale nikde zatím výrazněji zasahovat nemuselo. „Staráme se především, aby nedošlo k zamrznutí jezů a hradicích konstrukcí a byla možná manipulace na objektech,“ doplnil mluvčí. Zamrzlé přehrady tak nepřinášejí vodohospodářům nějaké komplikace ale spíše lákají mnoho bruslařů. Například na Luhačovické přehradě jim na přelomu prvních dvou měsíců roku 2017 dle Chmelaře sloužila 24 centimetrová vrstva ledu. Nastínil také, jak to bylo s pohybem hladiny přehrady v roce 2016. Nejnižší byla naměřena v říjnu kdy dosahovala nadmořské výšky 277,88 metrů. Maximum vody přitom bylo v Luhačovické přehradě vloni naměřeno koncem února 2016, kdy byla hladina o více než dva a čtvrt metru výše. Přestože Luhačovická přehrada nepatří k největším, dokáže pojmout vody úctyhodné množství. „Celkový objem nádrže je 2,680 mil m3,“ upřesnil mluvčí. Množství vody v nádržích mají vodohospodáři pod stálou kontrolou. „Zaznamenávání výšky hladiny probíhá automaticky prostřednictvím měřícího systému v intervalech deseti minut, tedy prakticky neustále. Veřejnosti jsou podávané informace v hodinových intervalech, které můžete sledovat na http://www.pmo.cz/cz/stav/2018/,“ sdělil Chmelař. Nakolik je v zimě vodní plocha zamrzlá se také zjišťuje pravidelně. „Tloušťku ledu měří hrázní jednou týdně v pátek. Informace naleznete v zimním zpravodajství na http://www.pmo.cz/cz/situace/zimni-zpravodajstvi,“ dodal Chmelař. Připustil také, že Jarní tání při větším množství sněhu může pozitivně ovlivnit kvalitu vody pro letní koupací sezónu. „Respektive může do určité míry odložit začátek vegetační sezóny v nádrži, tedy rozvoj sinic,“ poznamenal.

Pozitivně vidí pro přehradu letošní průběh zimy také hospodář Rybářského svazu Luhačovického Zálesí František Hubáček. „Vítáme nejen sněhové srážky , které doplní chybějící vodu v přírodě, ale i mrazy. Předešlé roky absence mrazivého počasí nahrávala parazitům i bakteriím a virům a mráz společně se sněhovou pokrývkou přinášejí přirozené ozdravění celé přírody,“ poznamenal potěšeně Hubáček. Se zamrzlými vodními plochami má leckdo spojen výjev vysekaných děr do ledu, aby měly ryby kyslík. Jak je to na Luhačovické přehradě? „Díky kvalitnímu provzdušnění okolo věže a dostatečnému přítoku nebylo potřeba sekat díry v ledu. Navíc při dlouhotrvajících a hlubokých mrazech vysekané díry okamžitě zamrzají a mají tedy význam pouze k odvětrání plynů a tento účel plní nezamrzlé plochy na přítoku a u věže,“ popsal konkrétní situaci na zdejší přehradě Hubáček. Vysvětlil také, že přestože teoreticky lze lovit ryby po celý rok, na zamrzlé Luhačovické přehradě se ale s něčím takovým nepočítá. „Podle zákona je u nás jedním ze zakázaných způsobů lovu právě lov pod ledem. Tento lov se provozuje mimo revíry na rybnících a u nás se neprovozuje. Pro lov na dírkách je potřeba zvláštní povolení tzv. výjimka ze zakázaných způsobů lovu, a ta je udělována v opodstatněných případech. Ono opodstatnění bychom na Luhačovické přehradě jen těžko našli,“ vysvětlil Hubáček. A jaké jsou novinky a trendy týkající se rybaření na Luhačovické přehradě pro rok 2017?
„Hlavně byla nejen pro letošní rok ale i do budoucna stanovena omezení pro prodej hostovských povolenek. Toto omezení bylo přijato, aby byl tlak rybářské veřejnosti úměrný velikosti přehrady a také s ohledem na rekreační využití přehrady,“ podotkl Hubáček. Hlavním trendem péče rybářů o přehradu podle něj i pro letošek zůstává rovnoměrné osazování všech předepsaných druhů ryb v průběhu celého roku. Jako další uvedl například omezení počtu rybářů na závodech a zpřísnění rybářského řádu i dohledu nad jeho dodržováním.

 

Hlavní partneři