Reklama
Reklama

Články

Letošní chladnější prázdninové počasí se odrazilo i v zájmu o koupání v Luhačovicích

koupaliště Duha
koupaliště Duha

23. 8. 2016

Zatímco vloni celou republiku sužovala v létě mimořádná vedra a sucho, letošní léto bylo v ĆR o cosi deštivější a v každém případě chladnější. To samozřejmě ovlivnilo i koupací sezónu v Luhačovicích. Počasí se výrazně projevilo v návštěvnosti areálu koupaliště Duha, které je provozováno pod širým nebem poblíž Luhačovické přehrady. Na dotaz srovnání letošní a loňské návštěvnosti od začátku července do poloviny srpna byla vedením koupaliště dána zcela vypovídající odpověď. 

„Ve stejném období loni a letos máme oproti loňskému roku cca poloviční návštěvnost,“ sdělil Vít Miškařík, správce koupaliště. Rozhodující byla ale spíše prý teplota přes den než samotný déšť. „Kupodivu bylo v daném období zavřeno celkem stejný počet dní letos i v loňském roce. Vloni to bylo 11 zavřených dní, letos 12. Zde je právě patrný vliv počasí – při stejném počtu otevřených dní je daleko méně návštěvníků,“ dodal Miškařík. Nominálně to správce vyčíslil pro uváděné období na loňských  31344 návštěvníků a letos 17022. Výše vstupného přitom zůstala naprosto nezměněna. Pod koupaliště spadá i půjčovna lodiček na blízké přehradě. „ Statistika v půjčovně lodiček je téměř totožná s loňským rokem, letos je o málo víc půjčení šlapadel proti loňsku. Tento stav ale není důsledkem počasí, proti loňsku máme větší počet šlapadel v přístavišti,“ poznamenal správce. Lodičku či šlapadlo si letos do 15.8. lidé půjčili 1510 krát.

Kolik lidí zchladilo tělo v rozpáleném dni přímo v Luhačovické přehradě nikdo přesně nespočítá, ale každopádně lze říci, že měl chladnější průběh druhé půle prázdnin paradoxně pro nadšence pro plavání v přírodní nádrži i svá pozitiva. Zatímco koncem června a v červenci krajští hygienici naměřili v přehradě zhoršenou kvalitu vody, která sice byla ještě ke koupání, ale doporučovali poté se osprchovat, v srpnu už se kvalita vody zlepšila a doporučení následného sprchování odpadlo.

Počasí v létě samozřejmě tolik nemá dopad na zájem o koupání na luhačovické Městské plovárně.

„Je to zcela jistě zvláštní hodnocení, ale všeobecně pokud jsou v Luhačovicích "turisté návštěvníci" odrazí se to i na návštěvnosti, která je téměř dvojnásobná než v měsících mimo letní prázdniny. Skutečně loňské léto bylo rekordní z důvodu mnoha tropických dní, ale to zásadně nezvýšilo návštěvnost,“ nastínil Tomáš Mejzlík, ředitel SC Radostova, pod něž plovárna spadá. Největší návštěvnosti pak na plovárně podle něj dosahují ve dny, kdy hodně prší nebo je extrémní horko. „Rekord je v den, kdy celý den pršelo:  680 návštěvníků. Běžný průměr je o prázdninách kolem 400 osob za den. Taktéž letos patří největší návštěvnost 10. srpnu, kdy celý den pršelo a byla zima, to přišlo 665 osob,“ komentoval Mejzlík. Jak dodal, vstupné na plovárně zůstalo i letos stejné a neměnilo se od začátku provozu. „Jen na prázdniny zvyšujeme cenu hodinového vstupu, abychom podpořili platby za vstupy na delší časovou jednotku,“ upřesnil závěrem ředitel. 

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat