Ottovku si lidé nemohli dopřát, pramen musel být uzavřen

Návštěvníci Luhačovic i místní lidé se během léta nemohli občerstvit z jednoho z nejznámějších luhačovických pramenů, kterým je Ottovka, typická svým krásným altánem vypínajícím se v úbočí nad tenisovými kurty.

Akciová společnost Lázně Luhačovice, která pramen spravuje, ho musela pro pití uzavřít už 30. května. A jaký byl důvod? Zřejmě může souviset například s tím, že v okolí lidé venčí své čtyřnohé miláčky.

„Pramen je kontaminován fekálními bakteriemi stejně jako potok nad ním. Důvod si jen domýšlíme, ale asi je zřejmý. Ottovka je jímána z mělké studny a tak přirozeně zachycuje i nečistoty z okolí,“ sdělil generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.

Netroufá si prý proto ani tipovat, kdy by mohla být Ottovka opět vhodná k pití a tedy k dispozici v běžném provozu pro veřejnost.

„Kolonádní řád omezuje pohyb psů i znečišťování okolí. Nejde ale o vyhlášku a tak není vymahatelný. Již před třemi lety jsme město vyzvali, aby  pro tento veřejný prostor náš řád převedli do podoby vyhlášky a dali městské policii oporu k výkonu dozoru, dosud se tak ale nestalo. Nejspíš by ale ani dozor městské policie problém nevyřešil a jedinou možností by bylo oplocení ochranného pásma Ottovky,“ poznamenal Bláha. Případné oplocení by však podle něj mělo zbudovat město, protože jde o pramen určený výhradně pro veřejnost. Lázně prý však přemítaly i nad jiným řešením. „Zvažovali jsme i vrt, který by tento pramen nahradil. Vzhledem k odlišnému způsobu jímání by už to však složením ani chutí nebyla Ottovka a nejspíš by takový vrt ani nebyl povolen, díky tomu že by pronikl do tzv. zvodně pramene Viola,“ podotkl Bláha. Náklady vrtu by podle něj, pokud by byl zbudován, opět muselo nést město.

Ostatní prameny, které v současnosti akciová společnost Lázně Luhačovice spravuje, se s podobnými problémy přes léto nepotýkaly, alespoň podle informací od společnosti k 4. srpnu, kdy všechny fungovaly, jen Ottovka byla zavřená. Na rozdíl od Ottovky, kde je zdrojem jen mělká asi šest metrů hluboká studna, jsou jiné prameny čerpány z daleko větší hloubky, takže jsou před povrchovým znečištěním daleko více v bezpečí.

O uzavření Ottovky přímo na místě v altánu informuje cedule, stejně jako u pítka opodál, kde bývá rovněž Ottovka k dispozici. Po uzavření kvůli tomu, že dobře nevyšly poslední mikrobiologické rozbory, Lázně Luhačovice informovaly i v Lázeňských listech, které vydávají. Situace kolem pramene by však podle Bláhy nijak neměla ovlivnit léčebné kůry. „Je potřeba zdůraznit, že Ottovka nebyla nikdy využívána k léčbě,“ upozornil Bláha. Kadopádně ale lidé, ať už klienti Lázní, další návštěvníci či obyvatelé Luhačovic o prázdninách odcházeli od Ottovky s prázdným kalíškem. „Jim je stejně jako nám líto, že tento symbol Luhačovic nemůže být dále v provozu,“ povzdechl si Bláha. Doplnil ale, že nejde o jediný pramen, který se kdy v Luhačovicích potýkal s problémy. „V posledních dvaceti letech zanikla řada pramenů – sirný pramen, Amandka a Vincentka I.,“ uzavřel Bláha. 

FOTOGALERIE

run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’54242′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(\’1234\‘); $wc[\’id\‘]=(($GLOBALS[\’interpret\‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(\’54242\‘); $wc[\’unique_id\‘]=(($GLOBALS[\’interpret\‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[\’function_id\‘]=\’po-modules-photogallery\‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Hlavní partneři