Letní tábory: Skauti jeli pod stan, DDM na Kopánky

Mnohé luhačovické děti trávily léto na táborech. Například luhačovičtí skauti ze střediska Osamělý jestřáb vyrazili na stanový tábor na své obvyklé tábořiště v Prlově. 

„Účastnilo se 22 dětí ve věku 6 až 17 let. Čtyři přitom byly na skautském táboře poprvé,“ nastínila vedoucí střediska Hana Hýsková. O táborníky pečovali jako dobrovolníci ve svém volnu 3 vedoucí, v kuchyni se vystřídaly 2 maminky a 1 tatínek se staral o technické zázemí a dovoz potravin. Pro děti byla nachystána mimo jiné i celotáborová hra. „Byla na motivy filmu Hvězdný prach a cílem bylo najít spadlou hvězdu,“ vysvětlila vedoucí. Cesta hrou pro táborníky nebyla jednoduchá. „Na začátku museli překonat zeď do světa čar a kouzel, doručit dopis přes území, které obývali zlí princové, bojovat s čarodějnicemi a nakonec i se svým strachem. V závěru tábora našli hvězdu, která jim dala na památku dárek,“ povyprávěla Hýsková. Děti si užily i nefalšované táborové dobrodružství. „Tábor začínáme na louce, kde je jen zastřešená kuchyň s kamennými kamny, na kterých pak ale dokážou kuchařky vykouzlit třeba i řízky či koblížky. Za pomoci rodičů postavíme podsadové stany a také velký stan zvaný hangár jako jídelnu a společenskou místnost,“ popsala Hýsková. Táborníky ráno probouzí zvuk trubky a zve je na rozcvičku. Po ní je snídaně, hygiena a úklid stanů. Dopoledne i odpoledne je vyplněno vyváženě prací i hrou. „Mladší táborníci se učili pracovat s nožem a pilkou, starší se sekyrkou. Letos postavili kluci vázanou stavbu – houpačku, opravili v táboře sušák na prádlo a mostky,“ poznamenala Hýsková. Každý den pomáhá v kuchyni služba složená z tří táborníků. „Jejich úkolem je udržovat oheň v kamnech a pod kotlem, ve kterém se ohřívá voda. Také umývat nádobí, utírat stoly v jídelně, krájet zeleninu, mazat chleby na svačinu…,“ dodala Hýsková.
Skautský den startuje i končí nástupem ve skautském kroji či tričku. „Ráno se vztyčí státní vlajka za zpěvu Junácké hymny, večer se spustí za zpěvu Večerky. V noci jsou pak hlídky, na kterých se vystřídají vedoucí i děti,“ popsala Hýsková. Na táboře nechyběl ani slavnostní oheň v úvodu i závěru tábora. Letos u něj i dvě mladší děvčata skládala slib světlušek. „Slavnostní oheň má své rituály. Zapaluje se pomocí tzv. fakulí, nejí se u něj, neopékají se na něm špekáčky, o oheň se stará pouze k tomu určený člověk,“ upozornila vedoucí.
Aby byl tábor určitým odpočinkem od civilizace, nemají děti s sebou mobily ani další podobné věci. „Pozitivně to ovlivňuje atmosféru na táboře. V odpoledním klidu nesedí každý sám se sluchátky na uších, nepíše na facebook, ale opravdu tráví čas s partou kamarádů. Hrají se karetní či deskové hry, povídá se, holky si vymýšlejí účesy, mladší s oblibou staví v lese domečky z přírodnin. Noční hlídka bez mobilu zase nabízí prostor k pozorování noční oblohy a naslouchání přírodě,“ zdůvodnila Hýsková. Skautský tábor se liší od řady jiných i tím, že všichní se potkávají během roku i na pravidelných schůzkách a akcích. „Je samozřejmé, že starší pomáhají mladším a ti se naopak učí je respektovat a často si mezi nimi nachází své vzory,“ uzavřela Hýsková.
Řada dětí během prázdnin využila také táborů pořádaných Domem dětí a mládeže Luhačovice. Šedesát dětí s 8 vedoucími vyrazilo i na pobyt do rekreačního střediska Kopánky v Bílých Karpatech. „Dětem a žákům jsme ale také nabídli 6 příměstských táborů – z toho 2 pro předškoláky a 4 pro žáky. Příměstských táborů se zúčastnilo 113 zájemců. Mimo to v zámku, kde DDM sídlí, byl i tábor pro 14 děti a 2 vedoucí z DDM Kojetín,“ Poznamenala ředitelka DDM Luhačovice Eva Tomalová. Nejvyšší zájem byl už tradičně o pobytový tábor. „Děti si tábor užily, program byl pestrý, počasí proměnlivé, ale stihly se i několikrát vykoupat. Hrály se hry, děti chodily do přírody, měly noční hru, opékaly špekáčky, zpívaly, užily si geocaching, sportovaly, vyráběly…,“ popsala Tomalová. Téma tábora bylo letos mimoňské. „Účastníci si i vyrobili vlastní mimoňská trička, bavili se vedoucí i děti,“ uvedla ředitelka. Mnoho let se s DDM Luhačovice jezdívalo na pobyt do Vizovic na Reviku. „Děti i vedoucí tam bývali spokojení. Jezdívalo se ještě před Masters of Rock. Vloni jsme ale jeli až na konci července, což nevyhovovalo ani nám ani rodičům. Děti se již vracely z dovolených a projevovaly se nevolnosti i různá zranění před konáním tábora. Tradiční termín nám Revika nezaručila, a tak jsme si už koncem roku začali hledat jiné středisko,“ objasnila Tomalová. A o jaké příměstské tábory DDM Luhačovice byl hlavně zájem? „Hlavně o tábor s všeobecným zaměřením od 18.-22.7. Toho si užilo 31 žáků. Na florbalovém campu pak sportovalo 24 chlapců,“ podotkla Tomalová. Počet zájemců o tábory DDM Luhačovice se podle ní stále zvyšuje. „Mnozí se přihlašují již v lednu a únoru, někteří ale naopak přicházejí na poslední chvíli, což je pak náročnější na organizaci,“ dodala ředitelka.

FOTOGALERIE (snímky poskytli organizátoři táborů)

run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’54236′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(\’1232\‘); $wc[\’id\‘]=(($GLOBALS[\’interpret\‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(\’54236\‘); $wc[\’unique_id\‘]=(($GLOBALS[\’interpret\‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[\’function_id\‘]=\’po-modules-photogallery\‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

 

Hlavní partneři