Reklama
Reklama

Články

Otevírání pramenů nadchlo tisíce návštěvníků. Lucií Bílou, folklorem, tancem na chůdách i krásnými starými auty


9. 5. 2016

V pátek publikum v luhačovické Elektře odměnilo potleskem ve stoje zpěv fenomenální megastar české populární hudby Lucie Bílé. V sobotu tisíce lidí nelitovaly úsilí projít davy ostatních na ulici Dr. Veselého a Lázeňském náměstí, užít si tak jarmark, vidět skvělé kapely, neohroženou čtveřici akrobatů na chůdách nebo například nablýskané historické motorky, automobily i bicykly. V neděli se pak stovky lidí vydaly s průvodem po nejznámějších luhačovických pramenech, které posvětil místní farář.

 U toho nechyběla řada roztančených folklorních souborů a lidé se během programu mohli dozvědět také to, jak vypadá vítězná designérská variace soutěže o nový návrh lázeňského pohárku pro popíjení léčivých vod. Tak by se dalo charakterizovat letošní tradiční slavnostní zahájení luhačovické lázeňské sezóny, neboli Otevírání pramenů 2016. Do Luhačovic na něj od pátku 6. do neděle 8. května dorazili návštěvníci z řady koutů bližších i vzdálenějších.

V pátek lidem na koncertě v Elektře učaroval zpěv Lucice Bílé, která se představila recitálem se svým dlouholetým spolupracovníkem skvělým klavíristou Petrem Maláskem a představila nejeden z největších hitů své kariéry. Odpoledne ale mohli hosté v Luhačovicích zavítat i na volně přístupný koncert na Lázeňském náměstí, kde měly vystoupení skupina Noet a sbor Do pohody.

O celém víkendu přivítaly návštěvníky Luhačovice téměř letním počasím, při němž ochutnat luhačovické prameny bylo vítaným osvěžením. I když počasí organizátorům přálo, některé nenadálé okolnosti zapříčinily určité změny v programu. Soubor world music Afrikana, jehož členové nemohli přijet kvůli autonehodě v zahraničí, však zdatně zastoupilo v sobobtu s různými etnonástroji uskupení Denbya. Předvedlo například hru na koru, čili západoafrickou harfu. Organizátoři si poradili i s nutností zrušit původně avizované představení Vlkoryb divadla Nori Sawa kvůli nemoci člena souboru. Skvělé kvarteto umělců na chůdách ze souboru Long Vehicle tak v daném čase přidalo něco ze svého umění ke svému plánovanému představení a jejich obratné kejlování užaslé diváky bavilo všude možně po lázeňském náměstí, také u Nového jubilejního pramene nebo u okrasného vodotrysku před Jurkovičovým domem. Nechyběla ani další vystoupení na pódiu Kapely Příběhy kluka Bombarďáka nebo Golden Delicious. Lidé ale kromě umělců obdivovali i mnoho desítek historických aut, motorek a kol, ať už při jejjch odpoledním průjezdu centrem města nebo pak při jejich vystavení u Lázeňského náměstí. Nechyběly zde například značky Aero, Tatra, ale ani hsičský Mercedes nebo francouzské vozítko i s četníky jako ze Saint Tropez. Pestrost programu a skvělá atmosféra i počasí přilákaly nesčetné davy lidí. Mezi návštěvníky byla v sobotu třeba Irena Večeřová z Kroměříže. A jak bylo podle ní na letošních „Pramenech"? „No krásně, my sem jezdíme každoročně. A co se líbilo nejvíce? „Prostě všecko! Je tady i bezva to prostředí," pochvalovala si Večeřová. Mnoho lidí dorazilo i s malými dětmi. S manželkou a malým synem přijel například i Pavel Skybský z Havířova, ten zavítal ale na tuto akci poprvé. „Líbí se mi tu všechno, ale hlavně asi ty veterány," ocenil návštěvník ze severu Moravy.

Program Otevírání pramnů tradičně vyvrcholil v neděli, kdy po slavnostní mši vyrazil průvod účastníků od kostela po nejznámnějších místních pramenech. U nich se se představily folklorní soubory Okluky z Hluku, Lipta Liptál, Bartošův dětský soubor Zlín, FS Kopa z Myjavy, Leluja Luhačovské Zálesí a Malé Zálesí Luhačovice. Během neděle byl vyhlášen i vítěz zmiňované designérské soutěže. Lázeňský pohárek dle poroty navrhla nejlépe Adéla Chorá, která s pohárkem nazvaným Nectarium skvěle splnila požadavky lázní na inovativnost a zároveň proveditelnost návrhu.
Otevírání pramenů se letos zkrátka nad míru vydařilo a kdo se nepřišel podívat, určitě ho to může mrzet. Přes léto však Luhačovice nabízejí řadu dalších skvělých podniků pro nejširší veřejnost. I z nich si lidé mohou odnést řadu skvělých zážitků a není tak nutné čekat zase rok na nejvyhlášenější z luhačovických akcí.

Z pátku, soboty i neděle připravujeme video.

FOTOGALERIE

 

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat