Reklama
Reklama

Články

Někdejší domov seniorů se má propojit s Lázeňským léčebným domem Praha

Vlevo hlavní budova někdejšího domova, hned za ní hotel Praha
Vlevo hlavní budova někdejšího domova, hned za ní hotel Praha

9. 3. 2016

Lázeňský léčebný dům Praha se zřejmě v budoucnu propojí se dvěma budovami v těsném sousedství, kde ještě do loňského podzimu sídlil Domov pro seniory Luhačovice. Areál bývalého domova v ulici Leoše Janáčka je od konce února již zapsán v katastru na nového majitele.

 Od Zlínského kraje, který na podzim přestěhoval své zařízení pro seniory do nové budovy v ulici Družstevní, ho koupila podnikatelka Anna Kneblová, majitelka LLD Praha. Její cesta k zakoupení nemovitosti ale nebyla jednoduchá. „Kraj vyhlásil původně výběrové řízení, kde byla odhadní cena stanovena odhadcem na 9,1 milionů korun a my nabídli ještě o něco více. Výběrové řízení, do kterého jsme se přihlásili, bylo ale následně zrušeno. Následovala další dvě výběrová řízení. V tom posledním byla požadována krajem minimální cena už 13,6 milionů,“ popsala Kneblová. Uzavřít smlouvu s krajem se jí podařilo až na přelomu roku. „Za areál bývalého domova jsme zaplatili nakonec 14,2 milionů, což si myslím, že je dost, ale i přesto jsem ráda, protože se proslýchalo, že chtějí domov koupit spekulanti a udělat z něj ubytovnu pro sociálně slabé, což si asi žádný hotel v sousedství mít nepřeje,“ poznamenala Kneblová. Technický stav budov je podle ní ale dost  špatný. „Na menší budově jsme museli hned opravovat hlavní odpady v zemi, na větší budově jsme stav odpadů ještě ani nezjistili, obě budovy mají místy zvlhlé zdivo, protože jsou špatně izolované proti vlhkosti a je zde řada dalších problémů,“  vyjmenovává Kneblová. V současné době tak řeší základní údržbu objektů a areálu a drobné opravy těch nejnutnějších věcí. Chystají se ale i větší stavební práce. „Teď vyřizujeme různá povolení týkající se jednak změny užívání budov, které chceme provozovat jako součást Lázeňského léčebného domu Praha, ale  také stavební povolení, abychom mohli změnit dispozice některých prostor,“ poznamenala 8. března Kneblová. Budovy chce k ubytování lázeňských hostů využít co nejdříve. „Naši kapacitu to navýší ze 115 současných lůžek asi na 165. Menší zakoupená budova poskytne zhruba 20 lůžek, bývalá hlavní  budova asi 30 až 35. V menší bychom chtěli hosty ubytovat pokud možno už kolem  Velikonoc se zachováním současné dispozice,“ věří Kneblová. Kromě oprav odpadů se tak uvnitř maluje, přidává se topení do skladovacích prostor a vybavují prostory nábytkem, protože po vystěhování domova zde v podstatě žádný nezbyl. V budovách se má po získání stavebního povolení změnit i rozložení využití místností. „Je nutné ve všech pokojích dobudovat vlastní toalety a sprchové kouty, aby nabízely dobrý komfort pro návštěvníky,“ poznamenala Kneblová. Na hlavní budově by měla být prostorově zachována jídelna, drobné opravy zde potřebuje například část střechy, vyřešit se musí špatně tepelně izolovaná chodba k výtahu, který byl k historické budově později pro účely domova  přistavěn.

Výhledově se má ale změnit daleko více.

„Chceme v suterénu hlavní budovy zřídit místnosti pro rašelinové zábaly a v přízemí zařídit prostory pro zdravotnickou část. V budoucnu také vybudovat krčky, které propojí všechny tři budovy. Vznikla by i nová recepce, ke které by už nebyl vstup pro hosty z hlavní ulice Leoše Janáčka,  která je pod hotelem, ale z  ulice A. Václavíka,  která prochází nad hotelem a někdejším domovem,“ podotkla Kneblová. Součástí přístavby by měla být i větší tělocvična pro fyzioterapii. Kdy však tohle vše bude  realitou sama majitelka neví. „Na nákup domova jsme si museli vzít úvěr a budovat budeme podle toho, jak budeme mít prostředky,“ přiznala Kneblová. I to je důvod, proč chce nabídnout ubytování v nově získaných objektech lidem co nejdříve, aby získané prostředky mohly jít opět do areálu. Pokud se v budoucnu podaří přesunout recepci do nově zbudovaných prostor a rozšířit kapacitu nabízených lůžek lázeňského domu, pak si obě obytné budovy starého domova časem vyžádají i poptávku po dalších pracovnících. „Myslím, že půjde asi o desítku nových pracovních míst,“ podotkla. V plánovaných úpravách nejde ale jen o obytné budovy a počty lůžek. Má se časem také upravit příjezd k parkovišti pro LLD Praha místo ze spodnější ulice nově z té horní. Parkoviště od LLD Praha dosud dělil právě jen areál bývalého domova. V něm se kromě hlavní a vedlejší obytné budovy nachází i zahrada s různými trávníky a dřevinami, z nichž například přestárlé tuje museli již pracovníci LLD Praha  z bezpečnostních důvodů skácet. Na pozemku je kromě toho ještě samostatná garáž s dílnou a dosud nevyužívaný skleník. 

 

 

hlavní budova bývalého domova Vlevo někdejší budova DPS, vpravo LLD Praha V současnosti se na budovách dělají jen drobnější práce Bývalé budovy domova nejsou v nejlepší kondici Menší z budov DPS (pohled z ul. A. Václavíka) Parkoviště LLD Praha, dále vpravo je areál domova vlevo menší budova domova, dále hlavní budova domova 

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat