Reklama
Reklama

Články

Tisíce lidí využily možnost prohlídky kostela s průvodcem


7. 10. 2015

Více než jedenáct tisíc návštěvníků využilo v tomto roce možnosti bezplatné návštěvy luhačovického kostela svaté Rodiny. 

Ten je jednou z šestadvaceti sakrálních staveb, které tuto možnost v roce 2015, jako obvykle od května do září, ve Zlínském kraji nabízely.

„V luhačovického kostela svaté Rodiny zavítalo celkem 11 339  návštěvníků z toho bylo přibližně 500 cizinců. Od května do září se jim věnovalo 6 vyškolených průvodců,“  nastínila koordinátorka projektu v Luhačovicích Regina Bittová.

Jedním z průvodců, kteří takto podávají informace turistům byla letosi i Pavlína Stolaříková. Prozradila například, jak dlouho obvykle komentovaná prohlídka luhačovického kostela trvá. „Většinou jde o 15 až 30 minut, podle zájmu konkrétních návštěvníků. Prohlížejí si obvykle běžně přístupný prostor kostela, případně vystoupají na pravý balkón, aby se podívali odtud,“ popsala Stolaříková. Nejčastěji se prý turisté ptají na jeden z obrazů, který je v kostele umístěn. „Jde o starou malbu, která pochází z vyhořelého kostela v Nových Vilémovicích. Na první pohled se liší od interiéru moderního kostela, a tak se lidé na něj ptají,“ poznamenala Stolaříková. Nejvíce pak prý hosty překvapuje moderní podoba stavby. „Často jsou zvyklí na různé historické kostely, které jsou obvyklejší,“ nastínila Stolaříková. Doplnila také, že příchozí skupiny, které si přicházejí sakrální stavbu prohlédnout, jsou různě velké: „Někdy se jedná o čtyřčlennou rodinu, jindy o celý autobus lidí,“ uzavřela Stolaříková.

Projekt Otevřené brány, na kterém se na různých místech regionu společně podílejí místní farnosti, zdejší samospráva, Zlínský kraj a celkem asi padesátka dalších partnerů se koná již několik let. Celkově využilo takovéto možnosti návštěvy církevních například za loňsko přes 133 tisíc návštěvníků. „Z  toho bylo přes 117 tisíc z České republiky a téměř 16 tisíc ze zahraničí. Úroveň vyprovázení byla hodnocena jako vynikající,“ uvedl již dříve radní Zlínského kraje pro oblast cestovního ruchu Ladislav Kryštof.

Kromě luhačovického kostela byly do projektu také v roce 2015 zapojeny i některé stavby z nejbližšího okolí, a sice kostel v sousedních Pozlovicích nebo v Provodově.

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat