Do Luhačovic se už podvacáté sjedou pediatři z celé republiky

Dvacátý ročník Luhačovických pediatrických dnů se uskuteční v lázeňském městě od pátku 24. do neděle 26. října. Bude se na něm řešit například návrat spalniček do Česka a řeč bude i o africké země sužujícím viru ebola.

„Účastníci, z nichž většina jsou praktičtí lékaři pro děti a dorost, se díky konferenci dozvědí nejaktuálnější novinky z oboru, včetně řady věcí, které mohu ihned použít v práci s pacienty,“ poznamenala koordinátorka akce Jana Rydlová, která je ředitelkou Dětských léčeben v Luhačovicích. I vzhledem k tomu, že se z naší země již dnes celkem běžně cestuje na africký kontinent, bude se hovořit například o šíření nemoci ebola. „O této takzvané krvácivé horečce se tak dozvědí účastníci přesné informace i nejnovější poznatky. Díky tomu budou pak moci ve svých ordinacích podat přesné a nejnovější informace o nemoci, která by však snad neměla být pro naše území hrozbou,“ doplnila Rydlová.

Letošním hlavním tématem akce, pořádané akciovou společností Lázně Luhačovice, je infekce u dětí. Odbornými garanty konference, která se uskuteční v luhačovickém Společenském domě, jsou profesorka Hana Hrstková z Pediatrické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně a profesor Jaroslav Slaný, který působí mimo jiné v Městské nemocnici v Ostravě nebo na univerzitách ve Zlíně a ve slovenské Trnavě.

Probírat se budou na tomto ročníku setkání například i obtíže s očkováním, které pro své děti někteří rodiče odmítají. „Znovu máme také v republice spalničky nebo černý kašel, čemuž se proto budeme rovněž věnovat,“ dodala Rydlová.
Luhačovická akce se za dvacet let pořádání značně rozvinula. „V začátcích jsme měli padesát až sto účastníků, ale dnes jme už na čtyřech stovkách,“ přiblížila Rydlová. A vzhledem k řadě zajímavých témat přednášek se účastní i nelékaři působící ve zdravotnictví. „Letos se zúčastní devadesátka zdravotních sester a fyzioterapeutů, kterým samozřejmě vycházíme ve skladbě programu také vstříc,“ dodala Rydlová.

Přednášející odborníci od nás i ze Slovenska se budou věnovat řadě témat. Z výčtu názvů přednášek lze například uvést „Invazivní meningokokové onemocnění“, „Rotavirové infekce“, „Spalničky – novodobá hrozba“ nebo „Nemoci přenášené klíšťaty“. „Snažíme se vždy, aby se na konferenci řešily všechny ožehavé problémy, které dětské lékaře v současnosti nejvíce pálí a i v dalších ročnících v tom budeme pokračovat,“ uzavřela Rydlová.

Hlavní partneři