Reklama
Reklama

Články

Nejlepší houslistkou letošní Hudečkovy Akademie je dívka z Prahy


13. 8. 2014

Slavnostní program v sále Rondo kulturního domu Elektra zakončil v pátek 8. srpna osmnáctý ročník Akademie Václava Hudečka a s ní spojený festival Svátky hudby v Luhačovicích.

Během večera byla k vidění samozřejmě hudební vystoupení, ale především byli oceněni vybraní jedinci z osmnáctky letošních studentů, kterým po dva týdny houslový virtuos Hudeček se svými spolupracovníky pomáhal v rozvoji jejich hudebního umění. Vítězkou letošního ročníku Akademie se stala Ludmila Pavlová z Prahy, která tak obdržela mistrovský nástroj v hodnotě osmdesáti tisíc korun. Ten vyrobil mistr houslař Petr Rácz z Lubů u Chebu.
Mladá houslistka, která se účastnila Hudečkovy akademie podruhé a podle virtuose Hudečka jí už vloni nejvyšší ocenění uniklo jen o vlas, byla úspěchem viditelně dojata. „Vůbec jsem to nečekala a jsem hrozně mile překvapená," sdělila oceněná houslistka. Účast na luhačovické akci považuje za velice přínosnou hned z několika důvodů. „Jednak už spolupracovat s panem Hudečkem je obrovsky inspirativní, ale také je tu možnost vystoupit na koncertech a spolupracovat tu s celou řadou dalších výborných houslistů. Člověk tak hraje před lidmi, kteří ty skladby znají velmi dobře, což je obrovsky přínosné, ale vůbec ne jednoduché," popsala Pavlová. Na housle tato dvacetiletá interpretka hraje už od svých čtyř let a v současnosti studuje v Praze konzervatoř. „Zároveň budu ale nastupovat na Hudební akademii muzických umění," doplnila Pavlová. Hudebních skladeb a autorů má v oblibě prý spoustu. „Je ale pravda že třeba nejen z hlediska hraní ale i ohledně poslechu mám z modernějších autorů ráda Dmitrije Šostakoviče," poznamenala houslistka. Po ocenění samozřejmě předvedla svou hru na nové housle. „Hrálo se na ně skvěle. Ten nástroj pěkně rezonuje, má krásnou barvu zvuku," pochvalovala si vítězka.
Ceny, které se udělovaly například také za nejlépe interpretovanou skladby od českého či italského autora, předávali mimo jiné hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, nebo lékařské kapacity – oční specialista Pavel Stodůlka a diabetolog Jaroslav Rybka a další hosté.
Během večera měli posluchači možnost poslechnout si kromě hry vítězky také klavírní umění Slávky Vernerové Pěchočové a Lukáše Klánského. Překvapením pro publikum bylo rozverné vystoupení na pomezí vážné hudby a cimbálové muziky, střílející si mimo jiné ze známé ústřední melodie k seriálu Sanitka. Tuto skvělou show si bezesporu velice užilo nejen publikum, ale také sami účinkující. „S nápadem na takovéto vystoupení přišel Jan Mráček, který panu Hudečkovi pomáhá během kurzů s výukou. Byl to skvělý nápad a doufám, že se to líbilo, my jsme se tedy bavili moc," nastínila Pavlová.
Letošního ročníku se zúčastnili také mladí houslisté ze zahraničí. Do Luhačovic se totiž kromě mladých perspektivních houslistů z Česka přijeli učit i Korejec Jihong Kim a Běloruska Viktoria Charapenka. Akce se uskutečnila za podpory města Luhačovice, Zlínského kraje a řady dalších podporovatelů. Během s akademií spojeného festivalu měli možnost lidé vidět několik koncertů, na kterých se představili kromě mistra Hudečka a letošních účastníků také například vítězové uplynulých ročníků. Součástí programu bylo letos ale například i vystoupení Pražského komorního baletu v Lázeňském divadle.

Autor: Nikola Synek

Mohlo by vás zajímat