Reklama
Reklama

Články

3. ročník festivalu Poselství Tibetu


21. 3. 2013

Hotel Radun**** v luhačovické Bílé čtvrti od 10. do 16. března pořádal již 3. ročník multižánrového festivalu s názvem Poselství Tibetu. Radun se tím připojil k připomínkovým akcím mezinárodního dne Tibetu dne 10. března a zároveň zprostředkoval svým návštěvníkům i místním lidem autentické setkání s Tibetem a s tibetskou kulturou.

Tibet nás totiž může přirozeně inspirovat, tak jako už dříve inspiroval osobnosti, jako byl Tolstoj, Ginsberg, Jung nebo Drtikol. Navíc šlo o benefiční akci a prostředky vybrané na festivalu budou použity na výstavbu tibetské školy v Indii, v himalájském údolí Spiti.

Festivalový program byl symbolicky zahájen 10. března vyvěšením tibetské vlajky na hotel Radun. Poté byla vernisáží zahájena výstava originálních ručně malovaných tibetských mandal z Nepálu a otevřen obchůdek s výrobky tibetských uprchlíků. Pro každého návštěvníka, a nejenom hotelového, byl v průběhu týdne denně přichystaný zajímavý program, při němž se mohl postupně seznamovat s Tibetem i jeho kulturou.

Nejvýznamnější událostí letošního festivalu byla návštěva tibetského mnicha Geshe Choekhortshanga a tibetského lékaře Dr. Amchi Tsewang Smanla. S těmito autentickými osobnostmi proběhly meditace, veřejné přednášky a individuální konzultace.

Návštěvníci festivalu se dále mohli seznámit například s tibetskou jantrajógou, shlédnout zajímavé dokumentární filmy, ale ochutnat třeba i tradiční tibetské pokrmy, které v Radunu celý týden vařil Tibeťan Sonam Tsering. Jeho kamarád Tashi Gyatso zase učil naše terapeuty tibetským masážím.

Festival vyvrcholil v sobotu 16. března sypáním tradiční pískové mandaly. Všichni příchozí do hotelu Radun se zapojili a během několika hodin vytvořili nádherný velký obraz plný barev. A jak to s ním dopadlo? Tak, jak to dělají i Tibeťané. Ti totiž na mandale pracují i několik dnů. A krátce po té, co ji dokončí, ji na znamení vší pomíjivosti a věčného koloběhu života zničí. To samé se stalo i s mandalou z Radunu. Její tvůrci ji celou rozmetly v parku u pramene Aloiska. A tím byl úspěšný týden Poselství Tibetu uzavřen.

Autor: Marek Nesázal

Mohlo by vás zajímat