Reklama
Reklama

Články

Festival Sokolka žije: Kníže přivítal knížete

Fota k článku Jan Dostál
Fota k článku Jan Dostál

19. 11. 2012

Luhačovice dnes už nejsou jen lázně a známé léčivé prameny, ale také místo, kde je možné objevit a seznámit se s alternativní kulturou, s jejími tvůrci a zažít neopakovatelná prolnutí světa divadla, filmu, hudby a umění.

Kde jinde byste mohli zažít jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru místní sokolovny, která dokáže vytvořit zcela nečekaná a někdy zcela nemožná setkání tvůrců s diváky.

Kde jinde byste mohli vidět v živé diskuzi na „lechtivé téma" nestora českého filmu herce Pavla Landovského se zpěvákem a bubeníkem Davidem Kollerem.

Mohli si dát panáka s členy dnes již legendární undergroundové skupiny Plastic People of the Univers, poplácat se s aktivistou Johnem Bockem, či zazpívat si Muchomůrky bílé s pastorem českého undergroundu Ladislavem Heryánem. Zavzpomínat na zemřelého básníka Ivana Martina Jirouse - Magora ve filmovém pásmu Františka Stárka, historika české podzemní kultury.

Kde jinde byste mohli slyšet a vidět Zpívajícího čerta vizuálního umělce Krištofa Kintery, potěšit se pohledem na postavičku kašpárka s flétnou, zezelenat strachem při pohledu na všemocného Fantomase, a to vše doprovázeno usměvavou tváří z obrazovky nestárnoucího televizního hlasatele Miloše Frýby.

Kde jinde byste se mohli smát nezaměnitelné talkshow tria Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Jan Budař, které zcela nečekaně předčil svou improvizací s osvětlením Lubomír Ferdus, zakladatel a duchovní otec festivalu.

Kde jinde byste si mohli poslechnout rockovou skupinu Abraxas, Eliščin band s Janem Budařem, místní kapely a pobavit se s amatérskými divadly nebo zhlédnout filmové dokumenty z cyklu Jeden svět.

Vrcholem tohoto nevšedního listopadového kulturního maratonu však bylo setkání dvou knížat - Karla Schwarzenberga se Závišem, knížetem pornofolku.

Ten, kdo nepřišel, tak nemusí litovat, protože to již nikdy nezažije, a proto SOKOLKA ŽIJE.

David Hubáček, Zbyněk Lekeš

Autor: David Hubáček, Zbyněk Lekeš

Mohlo by vás zajímat