Libor Slezák, vedoucí oddílu úspěšných orientačních běžců

„Jsme v desítce největších oddílů v republice a výkonnostně dlouhodobě patříme do první šestky. Dělají mi radost medaile i to, že s námi dnes musí počítat na každém závodě," říká v rozhovoru Libor Slezák, který je neuvěřitelných 25 let vedoucím oddílu orientačního běhu TJ Slovan Luhačovice.

Jak jste zakončili sezónu vrcholných závodů?

Poslední velké závody v orientačním běhu, což bylo Mistrovství republiky štafet a Mistrovství republiky družstev, se běžely o víkendu 6. a 7. října v obci Březina u Brna, v krásné přírodě Moravského krasu. Šlo o ukončení vrcholných závodů celostátní úrovně. Tímto závodem skončila i celoroční soutěž typu Český pohár štafet a Český pohár družstev. Z tohoto pohledu to byly poslední závody, ale sezona orientačních běžců ještě nekončí. V říjnu a začátkem listopadu proběhnou ještě krajské žebříčky  prioritně zaměřené na žákovské kategorie.

Jak jste spokojen s posledními vrcholnými závody sezóny?

Luhačovičtí orientační běžci posledním závodem završili letošní sbírku deseti medailí. Naši dorostenci (Mudrák, Sýkora, Hubáček) získali zlato ve štafetách. Dorostenky byly šesté. Naši veteráni léta a léta stávají na stupních vítězů. Dospělí běželi velmi dobře. Štafety mužů získaly osmé a desáté místo. Ženy doběhly třinácté. Nedělní závod družstev byl opravdu zážitkem i pro otrlé orienťáky, protože takové počasí, jaké bylo v neděli 7. října, tak to jen tak nebývá. V hrozném dešti a v těžkých podmínkách se běželo Mistrovství republiky družstev. Tam jsme bohužel na medaile nedosáhli. Nejlépe běželi veteráni, ti doběhli čtvrtí. Dorostenci pak pátí. Před námi byly jen české velkokluby,  Hradec Králové, Pardubice, Kamenice a  Turnov, to jsou  mekky orientačního běhu. Dospělí doběhli – A družstvo desáté a B družstvo šestnácté, přesto to znamená, že jsme byli druhý nejlepší moravský tým. A tak jsme velmi spokojeni.

Co vám přinesl uplynulý rok a jak ho hodnotíte?

Uplynulá sezona 2012 byla především dlouhá a náročná. Běželi jsme velkou spoustu závodů, včetně Mistrovství republiky v individuálních disciplínách – ve sprintu, na krátké trati, klasická trať a Mistrovství štafet a družstev. Letos jsme získali 10 medailí z mistrovských závodů. Z toho 7 zlatých, 2 stříbrné a 1 bronzovou. Mistrovství ve sprintu se běželo v červnu v Děčíně. Zlato získal Jonáš Hubáček (starší dorost), stříbro Štěpán Mudrák (mladší dorost), bronz Michal Hubáček (junior). Na Rusavě se v červnu běželo Mistrovství republiky na krátké trati zlato Jonáš Hubáček, stříbro Štěpán Mudrák, zlato Michal Hubáček v juniorech.

Vrcholem sezóny byly poslední víkendové závody, kdy se v kosteckém údolí ve velkých pískovcových skalách běželo Mistrovství republiky na klasické trati. Tam naši dorostenci deklasovali celý zbytek republiky, protože jsme ze čtyř dorosteneckých kategorií přivezli hned tři zlata – Jonáš Hubáček (starší dorost), Štěpán Mudrák (mladší dorost) a Bára Vavrysová (mladší dorostenka). No a desátou medailí – zlatou – byly  už  zmiňované štafety.

Kolik má oddíl, který dlouhodobě patří k elitě, členů a co Vám dělá radost?

Luhačovický oddíl orientačního běhu, který patří pod TJ Slovan Luhačovice má 120 členů registrovaných u Českého svazu orientačních sportů. Celkově je v oddílu 140 členů, ta dvacítka jsou příznivci nebo rodinní příslušníci, kteří běží minimum závodů za rok. Možná u většiny sportů, ale u orientačního běhu asi nejvíce platí, že rodiče si ke „svému“ sportu přitáhnou děti. Orientační běh je sportem, který se dá provozovat do pozdního věku, a tak závodí rodiče, jejich děti a pak i jejich děti. Jsme v desítce největších oddílů v republice a výkonnostně dlouhodobě patříme do první šestky. Dělají mi radost medaile i to, že s námi dnes musí konkurence vážně  počítat na každém závodě. Mám rád, když se děti smějí a mají radost z pohybu, ale nejraději mám dětský úsměv, když září ze stupňů vítězů.

run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’12968′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚470‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚12968‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-photogallery‘;‘,’a:0:{}‘); ?>