Projekt Otevřené brány byl slavnostně ukončen. Luhačovice obstály na výbornou

Ve čtvrtek 24. listopadu byl v Salesiánském středisku v sousedství kostela na Jižních svazích, slavnostně vyhodnocen letošní ročník projektu Otevřené brány. Ojedinělý projekt Zlínského kraje a Arcibiskupství olomouckého Otevřené brány se konal letos potřetí a zapojilo se do něho 21 sakrálních památek ve Zlínském kraji.

Cílem projektu Otevřené brány je zvýšení povědomí obyvatel o památkách sakrálního významu a zároveň propagace významných turistických cílů.

Od května do září, kdy byl v kostelích návštěvnický režim s průvodcem zajišťován, jej využilo 95 271 turistů všech věkových kategorií, z toho bylo 10 677 cizinců. Nejvzdálenější návštěvníci byli z Japonska, Austrálie a Kanady. Nejstarší návštěvník přiznal věk 98 let.

„Z mé strany je třeba vyjádřit především radost, že se taková věc rozběhla a že funguje. Je nutné, aby církev a občanská společnost hledaly společné plochy, kde mohou spolupracovat. Každý máme své pole působnosti a církev má zásadní poslání nejen pro své členy, ale i pro zbytek společnosti. Děkuji Zlínskému kraji, městům, obcím, farnostem i konkrétním lidem, kteří se do tohoto projektu zapojili,“ řekl arcibiskup Jan Graubner.

Luhačovický Kostel Sv. Rodiny se stal takovým malým rekordmanem. Hned v prvním roce, kdy se farnost do projektu zapojila, navštívilo poměrně mladý kostel 13 051 turistů. Kostel Sv. Rodiny v Luhačovicích návštěvníky mile překvapil živou varhanní hudbou a power – pointovou prezentací. Návštěvníci využili smíšený provoz, kdy před sezónou byl kostel s průvodcem otevřen víkendově a  v sezónu pak celodenně. O návštěvníky se staralo osm odborně vyškolených průvodců.

„V letošním roce jsme opět zaznamenali nárůst návštěvnosti, to nás utvrzuje v přesvědčení, že tento projekt má svůj nezpochybnitelný význam. Jednak široké veřejnosti představuje sakrální památky, jejichž poznání s sebou nese hodnotu estetickou, historickou i duchovní. Ale také je zajímavým produktem cestovního ruchu v regionu, který láká návštěvníky nejen z domova, ale i ze vzdálených míst Evropy,“ konstatoval Jindřich Ondruš, náměstek hejtmana Zlínského kraje zodpovědný za kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a spolupráci s církvemi.

Otevřené brány mají ještě jeden nepopiratelný efekt, díky projektu vzniklo 140 nových pracovních míst, kdy průvodcovské služby zastávali především lidé z řad maminek na mateřské dovolené, studenti a senioři. V roce 2011 byla dotace ze Zlínského kraje 500 tisíc korun a dotace obcí či měst v součtu 605 00 korun. Další finance zajistily farnosti, jejich výše byla zcela individuální podle možností jednotlivých subjektů.

Otevřené brány jsou zatím v České republice ojedinělým projektem Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého a měst a obcí v regionu.

Jednáme o tom, že Zlínský kraj s podporou České biskupské konference nabídne svůj ´model´ na veletrhu cestovního ruchu REGIONTOUR i dalším krajům, které o to již projevily předběžný zájem,“ prozradil Pavel Macura, šéf odboru kultury a památkové péče krajského úřadu, který organizaci projektu za Zlínský kraj zajišťuje.

run_function(‚id‘,’41‘,’13260′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚238‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚13260‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’41‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Hlavní partneři