Reklama
Reklama

Články

„Sokolka žije" a bude žít!

Fota k článku Jan Dostál
Fota k článku Jan Dostál

14. 11. 2011

Poklidný dennodenní tok našeho běžného života každoročně rozčeří festival „Sokolka žije". Letos již 19. ročník se tradičně uskutečnil v sokolovně v Luhačovicích.

Slogan tohoto festivalu zní „divadlo – hudba – film – umění" a v tomto duchu je to skutečně nezávislý a nekomerční festival. Hlavní myšlenkou je představit divákům alternativní kulturu. Iniciátorem a centrálním mozkem této akce je zapálený vizionář Lubomír Ferdus, který jako bájný don Quijote svádí neustálý boj s větrnými mlýny.

Tato akce by v minulých letech nedokázala, bez výrazné podpory mecenášů umění z řad soukromého sektoru, „nalákat" do našeho lázeňského městečka ikony české hudební a kulturní scény, hudebníka Davida Kollera, legendární kapelu The Plastic People of the Universe, největšího českého žijícího básníka Ivana Magora Jirouse či osobního fotografa Václava Havla pana Bohdana Holomíčka. Co diváci mohli vidět letos? Z divadelní nabídky jmenujme hru Mistero Bufo, v níž strhujícím a brilantním hereckým výkonem nadchl přítomné diváky Radim Schwab z brněnského divadla Husa na provázku nebo netradiční a provokující divadlo pro mládež, které vzniklo na základě komiksu „Svět podle Fagi". Poprvé v Luhačovicích bylo možné zhlédnout dokumentární snímky z cyklu „Jeden svět", které ve spolupráci s nadací Člověk v tísni ukazují drásavým způsobem nešvary současného světa – rasismus, bídu, hlad, násilí či totalitu. Festival úzce spolupracuje s místní základní a střední školou a proto dopolední program byl určen pro žáky a studenty těchto škol. Letošními kmotry byli pábitel, cestovatel a naivistický malíř Libor Vojkůvka a legenda českého undergroundu František „Čuňas" Stárek. Vyvrcholením Sokolky bylo sobotní vystoupení nestorů české rokové scény a beatového nebe – Jasné Páky. Pamětníci si mohli zazpívat jejich největší pecky včetně hitů Pal vodsuď, hajzle, Špinavý záda či Majolenku v nezaměnitelném podání Davida Kollera.

Prostory vetché sokolovny vždy ožijí mladým uměním začínajících výtvarníků, performerů, divadelních a hudebních amaterských souborů a všech lidí dobré vůle. Genius loci tohoto magického místa přímo vybízí k neformálním setkáním. Závěrem, je to jediný známý český a možná světový festival, který je v kontaktu s Fantomasem, jenž několikrát osobně ve svém voze na Sokolku zavítal.

David Hubáček, Zbyněk Lekeš

Autor: David Hubáček, Zbyněk Lekeš

Mohlo by vás zajímat