20. Literární Luhačovice ve znamení autorských čtení a plánů do budoucna

Jubilejní Literární Luhačovice pořádané Občanským sdružením Literární Luhačovice, Střední odbornou školou a Klubem českých spisovatelů, byly letos tak trochu cestovatelské.

V týdnu od 20. do 23. června proběhlo na školách Zlínského kraje deset besed a autorských čtení. Do Luhačovic už tradičně přijeli spisovatelé: Eva Kantůrková, Jan Cimický, Václav Dušek nebo Alex Koenigsmark. Četlo a besedovalo se na Obchodní akademii ve Zlíně, v Městské knihovně v Luhačovicích, Gymnáziu a Obchodní a akademii ve Valašských Kloboukách, ve slavičínské knihovně. O literatuře se polemizovalo ve zlínské Střední zdravotní a Soukromé hotelové škole. Zatím co v posledních letech jezdili do lázeňského města na Literární Luhačovice studenti z celé republiky a scénář LL byl zaměřen na tyto mladé lidi, kteří chtěli zjistit, jak vážně své psaní berou, letos byla situace jiná.

„Doteď jsme to dělali tak, aby to bylo pro studenty ze širokého okolí, potažmo z celé republiky. Letos jsme se chtěli při dvacátém ročníku obrátit na studenty a veřejnost ze Zlínského kraje. Besedy pro studenty místních škol a pro knihovny. Tu s větším, tu s menším úspěchem,“ vysvětlil Karel Milička, ředitel SOŠ Luhačovice a zároveň hlavní pořadatel LL.

Organizátoři chystají na příští Literární Luhačovice menší inovace, jiný způsob jak prezentovat tuto akci.

„Zřejmě to bude formou nějaké konference nebo literární besedy, i za přítomnosti spisovatelů ze zahraničí, abychom to trošku oživili. Těch nápadů je spousta. U nových autorů narážíme na finanční požadavky. Nedovedu si představit, že bychom tu dostali třeba Michala Viewegha. Toho bychom asi nezaplatili. Napadá mne Antonín Bajaja a autoři, kteří jsou dnes v Akademii literatury české. Vladimír Kerner nebo Vladimír Páral, i když i to jsou páni v letech, a nevím, jestli by současným studentům nebo veřejnosti něco řekli. Ale za pokus to stojí,“ dodal Karel Milička, hlavní organizátor Literárních Luhačovic.

Hlavní partneři
Vincentka