Divadlo Viola Praha – medajlonek

Poetická vinárna Viola působí na pražské Hlavní třídě již od 22. července 1963. U jejího zrodu stál propagátor beatnické poezie a jazzu Jiří Ostermann. Informací, které se o tomto duchovním otci Divadla Viola dochovaly, není mnoho. V čele divadla vydržel jen dva roky, po vášnivé diskuzi ohledně dalšího vývoje přenechal své místo Vladimíru Justlovi. Od roku 1992 je ředitelkou Divadla Viola paní Miluše Viklická.

Svou činnost divadlo zahájilo inscenací Komu patří jazz. Představení dostalo název podle stejnojmenné básně Ivana Diviše, která byla jeho součástí. Jednalo se vlastně o pásmo recitace a jazzové hudby. Autorem tohoto představení byl zakladatel divadla Jiří Ostermann. Hra Komu patří jazz dosáhla nečekaného úspěchu, stala se nejhranějším kusem prvních dvou sezon a měla sto repríz. V historii nejúspěšnějších her Divadla Viola se toto jazzové recitační pásmo stále drží na šestém místě. Další úspěšné produkce z dob, kdy Viola teprve začínala, jsou např. Poezie Allena Gingsberga (61 repríz) a Džez náš vezdejší (61 repríz).

V poslední době se Poetická vinárna Viola zaměřila především na uvádění dramatických útvarů – od divadelních koláží rozmanitých textů až k světovým bestsellerům divadelní tvorby.

Divadlo Viola si po celou dobu své existence udržuje vysokou uměleckou úroveň, o čemž svědčí i fakt, že průměrná návštěvnost divadla neklesá pod devadesát procent. Stále zde účinkují jedni z nejvýznamnějších divadelních umělců, jako například Josef Somr, Jana Boušková, Emil Viklický a mnoho dalších.

Hlavní partneři
Vincentka