Reklama
Reklama

Reklama

Lázeňské procedury

Pitná kúraInhalace minerální vodyPřírodní uhličitá koupelLázeňská léčba je založena na využití přírodních léčivých zdrojů v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami. V Luhačovicích se běžně aplikuje až  60 druhům léčebných procedur. Mezi nejčastěji používané patří následující:

 Masážní koupel

Koupel s přísadami

Pitná kúra

Léčivé minerální vody se pijí přímo u pramene, nejlépe nalačno. K pitné kúře se využívají minerální prameny: Vincentka, Aloiska, Ottovka. Pitná kúra má účinek především u onemocnění zažívacího ústrojí a cukrovky, příznivě působí i na dýchací cesty. Nejvhodnější doba pro pití minerální vody je ráno před snídaní (mezi 6.00 a 8.00) a odpoledne před večeří (mezi 16.00 a 18.00). K pitné kúře se doporučují tradiční lázeňské porcelánové pohárky. Pohárek se základní léčebnou dávkou minerální vody se pije pomalu (2–3 minuty). Před pitím dalšího pohárku následuje pauza cca 10 minut. Při pití minerální vody se doporučuje pomalá procházka.

Inhalace minerální vody

K inhalacím se využívají luhačovické minerální vody, které zlepšují funkci sliznice dýchacích cest, působí protizánětlivě, zkapalňují hlen a usnadňují vykašlávání. Inhalační program začíná očištěním sliznic kloktáním a proléváním nosu minerální vodou v délce 5 minut. Princip této léčebné metody spočívá ve vpravení léčivé vody ve formě rozptýlené mlžiny do dýchacích cest.

Uhličité koupele

Při této příjemné proceduře proniká oxid uhličitý přes kůži do podkoží a způsobuje výrazné rozšíření vlásečnicového řečiště. Celé tělo obalí bublinky oxidu uhličitého, ten se vstřebává a zlepšuje prokrvení a má příznivý vliv na oběhový systém. Ke koupelím se využívá léčivá voda s vysokým obsahem volného oxidu uhličitého o teplotě 34°C.

Perličkové koupele

Tento druh koupele se řadí mezi masážní procedury. Svalové napětí se uvolňuje za pomocí vzduchových bublinek, které jemně masírují pokožku. Přidáním léčivých rostlin se ještě umocňují účinky koupele.

Koupele s přísadami

Podle konkrétních zdravotních potíží se vybírají ty nejúčinnější přísady do koupelí. Patří mezi ně léčivé byliny, ovocné extrakty nebo soli. Tyto koupele mají uklidňující a harmonizující účinky a přispívají k regeneraci a relaxaci. 

Hydromasáže

Masáž je prováděna pomocí proudu vody, který aplikuje masér za pomocí trysky v masážní hadici nebo v hydromasážní vaně, která je vybavena vodními a vzduchovými tryskami. Masáž napomáhá k uvolnění napětí ve svalech a také zlepšuje prokrvení kůže i svalů.

Reflexní masáže

Reflexní masáže probíhají stlačováním reflexním bodů na hlavě, v oblasti zad, páteře nebo na chodidlech. Toto stlačování má vliv na vnitřní orgány. Reflexní masáž provádí fyzioterapeut podle předpisu lékaře. Má aktivovat samoléčebnou sílu těla, současně má povzbuzující a uvolňující efekt.

Masáže éterickými oleji

Ruční masáže vonnou směsí s éterickými oleji mají pozitivní vliv na organismus, odbourávají stres a uklidňují mysl.

Rašelinové obklady

Tato procedura spočívá v přikládání teplých rašelinových obkladů, které zvyšují prokrvení, látkovou výměnu, změkčuje vazivo a uvolňuje svaly. Této procedury je hojně využíváno především při chronické bolesti pohybového ústrojí, pro uvolnění svalové ztuhlosti. Bez předpisu lékaře můžete tuto proceduru absolvovat maximálně 2x týdně (u osob ve věku nad 75 let je nutná konzultace s lékařem).

Skotský střik

Jedná se o tlakový proud střídající se studené a teplé vody, který je určen na dokonalé prokrvení veškerých problémových partií těla. Optimální doba procedury je 10 min.

Vířivá a Hubbardova lázeň

Při této proceduře se využívá pohybu ve vodě k obnově pohybových funkcí. Hubbardova vana je opatřena tryskami.

Parní horkovzdušná lázeň

Jedná se o mokrou lázeň, při níž vlhkost vzduchu dosahuje 100 %. Za pomoci parní lázně se léčí především onemocnění dýchací cest a přispívá k regeneraci celého organismu. 

Střídavé nožní koupele

Pacient chodí po masážní podložce střídavě ve studené a teplé vodě. Změny teploty jsou prospěšné pro prokrvení a také pro potlačení křečových žil.

Galvanická čtyřkomorová lázeň

Tato elektroléčebná procedura se provádí ve vodním prostředí. Horní i dolní končetiny jsou ponořeny ve vaničkách a na základě předpisu lékaře je volena intenzita a polarita proudu. Tato procedura zvyšuje prokrvení, urychluje regeneraci tkání a zlepšuje metabolismus.

Krátkovlnná diatermie

Tato metoda využívá tepelného efektu vysokofrekvenčního proudu, který prochází tkání a odbourává ztuhlost a bolest svalů. 

Träbertovy proudy

Tyto proudy patří mezi nízkofrekvenční proudy s frekvencí až 1000 Hz. Působí na snížení bolesti, zlepšují prokrvení, snižují otoky a regenerují poškozené tkáně.

Ultrazvuk

Léčení za pomocí ultrazvuku se využívá především při potížích kloubů.

Horské slunko

Při této proceduře je klient vystaven záření z infračerveného zářiče, které prochází přes červený nebo modrý filtr. Nejčastěji se využívá při zánětech čelistních dutin.

Parafínový obklad
Na tělo jsou přikládány obklady ze speciálního vosku, který je obohacen o vitamín E a má konstantní teplotu 55°C. Parafín příjemně prohřívá pokožku a zvyšuje její prokrvení. Obklady mají pozitivní vliv na organismus a pomáhají tělu regenerovat.  

Plynové injekce

Procedura spočívá v aplikaci malého množství oxidu uhličitého pod kůži, kde se rychle vstřebá. Aplikací plynové injekce se zlepšuje prokrvení srdečního svalu. Tato procedura je vhodná pro ty, kteří trpí vysokým tlakem.

Magnetoterapie

Tato procedura má velmi příznivý vliv na průběh léčení degenerativních onemocnění. Magnetoterapie užívá léčebného účinku magnetických polí.