Reklama
Reklama

Reklama

Vincentka

Kašna uvnitř halyNejznámějším z luhačovických pramenů je bezesporu Vincentka vyvěrající za kolonádou. Jako jediná ze zdejších vod se může plnit do lahví a její první plnírna byla postavena v Luhačovicích již v roce 1851. Vincentka byla podávána na císařském dvoře a ve vídeňských kavárnách. Byla zdrojem obživy zdejších vodařů, kteří ji vozili na různá místa do Rakouska a Uher.

Pramen byl upraven kolem roku 1680. Byl nadkryt stříškou proti dešti a říkalo se mu Hlavní pramen. V roce 1789 byl nad pramenem vybudován zděný pavilon, který měl podobu kaple uzavřené mříží. Na přední stěně byl nápis: "Nemocnému k útěše, zdravému k potěše." Roku 1792 dostal svůj nynější název Vincentka. Původní pramen měl velmi mělké jímání, proto byl mnohokrát upravován. Při výstavbě nové kolonády byla v letech 1947 - 1948 postavena současná hala Vincentky, která je 30 m dlouhá, 17 m široká a 8 m vysoká. Pramen je sveden k působivě upravené kašně a k výdejnímu pultu, kde je možné jej ohřívat.

Po druhé světové válce vznikla nová plnírna za kolonádou, tato byla  v roce 1976  zmodernizována. V roce 1993 plnírnu zprivatizovala firma Helios, ale po třech letech činnost ukončila a provozy byly uzavřeny. V současné době se plněním Vincentky do lahví zabývá akciová společnost LÉČIVÉ VODY, která byla založena závěrem roku 1997, za účelem koupě a obnovení provozu plnírny Vincentky, což se po téměř dvouletém úsilí povedlo. V posledních letech společnost investuje do modernizace provozu a rozšíření kapacit. Narůstající poptávka po kvalitních produktech řady Vincentka, potvrzuje vracející se důvěru zákazníků k přírodním produktům.

 

Pitné kúry Vincentky

Léčivá voda Vincentka je určená k pitným kúrám, kloktání, inhalacím. Měla by se podávat dvakrát denně nalačno, v dávce 2,5 - 3,5 dcl. Pitná kůra by měla trvat 15 - 20 dní. Pije se studená nebo ohřátá. Během příští půlhodiny po pitné kůře se nedoporučuje konzumace jídla ani pití. Vincentka svým obsahem a vyvážeností minerálních solí a prvků umožňuje rozpouštění hlenů v dýchacích cestách, žaludku a střevech, je doporučována k pitným a inhalačním kúrám při onemocnění cest dýchacích, hlasivek, při chorobách látkové výměny, vředové choroby žaludku, dvanácterníku a jejich pooperačních stavech, při vleklém zduření jater, diabetes melitus, chronické pancreatitidě.

Málokdo ví, že tato voda pomáhá regenerovat vnitřní prostředí člověka po velkých ztrátách potu (sport, těžká fyzická práce, horečnatá onemocnění), upravuje metabolismus po alkoholových excesech. Jeden doušek Vincentky postačí k uhrazení denní dávky jódu, může sloužit k prevenci zubního kazu u dětí (0, 25 l denně) a je vhodná jako přírodní doplněk výživy pro sportovce, děti, těhotné ženy a rekonvalescenty.

 

Výrobky řady Vincentka

Vincentka se již nedodává pouze ve formě vody v lahvích. Na principu aplikace Vincentky pomocí rozprašovače byl vyvinut Vincentka nosní sprej. V lékárnách a vybraných obchodech je možné zakoupit tyto výrobky řady Vincentka:

  • Pastilky  jsou vhodné při regeneraci hlasivek a také k osvěžení a zvlhčení sliznice dutiny ústní.
  • Zubní pasta využívající velké množství přírodního flóru a jódu, která současně čistí a ošetřuje.
  • Sirup s obsahem rostlinných extraktů z jitrocele a mateřídoušky.
  • Koncentrát slouží k přípravě minerálních koupelí, k podpoře péče o pokožku, ke zvlhčování vzduchu.