Reklama
Reklama

Články

Akademie Václava Hudečka má svého vítěze

16. 8. 2010

Od roku 1997 přijíždějí do Luhačovic mimořádně talentovaní mladí houslisté, studenti konzervatoří, uměleckých škol a základních uměleckých škol, aby tu po dva týdny získali další vědomosti a zručnost v hraní na jeden z nejtěžších hudebních nástrojů, houslí. Odměnou pro nejlepší z nich je mistrovský nástr...

Od roku 1997 přijíždějí do Luhačovic mimořádně talentovaní mladí houslisté, studenti konzervatoří, uměleckých škol a základních uměleckých škol, aby tu po dva týdny získali další vědomosti a zručnost v hraní na jeden z nejtěžších hudebních nástrojů, houslí. Odměnou pro nejlepší z nich je mistrovský nástroj a pozvánka na Vánoční turné Václava Hudečka.

Na letošní Akademii Václava Hudečka přijelo 18 mladých houslistů, z původní stovky přihlášených. Nejmladší houslistce bylo teprve 11 let, nejstarší 22 let. Někteří se do Luhačovic vrací opakovaně. Během jedenácti dnů se v Luhačovicích uskutečnilo 8 koncertů, kde se představili studenti současní i absolventi minulých ročníků. Na závěrečném Gala koncertu se především předávaly ceny. Mistrovský nástroj - z dílny houslařského ateliéru Akord Kvint spol. s.r.o. pana Josefa Holiše - získal dvacetiletý rodák z Karlových Varů Marek Pavelec, který byl na luhačovické akademii vůbec poprvé.
"Moc si toho vážím, je to pro mne velká čest vyhrát takovou cenu, ten nástroj bude určitě krásný a moc se těším, až si na něj zahraji. A ještě víc se těším na spolupráci s panem Václavem Hudečkem, na koncertním turné," svěřil se vítěz akademie Marek Pavelec.

Student plzeňské konzervatoře ještě prozradil, že denní udržovací minimum jsou tři hodiny hraní, když je větší koncert, tak bez většího zapření hraje celý den. Všichni absolventi obdrželi diplomy o úspěšném absolvování akademie.
"Tím, že nám sedm vybraných dětí odpadlo a byli povolání náhradníci, nebyla ta kvalita tak velká. Rozhodli jsme se, že ty ceny nebudeme devalvovat. Proto jsme letos rozdávali cen méně než v minulých ročnících. Zatím vždycky jsme měli vítěze celkem jasného a bylo tomu tak i letos. Marek Pavelec je opravdu mimořádně talentovaný," sdělil Václav Hudeček, houslový virtuos.

V úvodu závěrečného večera předalo Sdružení Václava Hudečka částku 5 tisíc korun Občanskému sdružení Korunka, zastoupenému paní Veronikou Záhorskou. Peníze se přidají k humanitární sbírce, která bude dopravena do povodní postižené obce Hejnice.

Autor: Olga Skovajsová

Mohlo by vás zajímat