Reklama
Reklama

Články

Rozhledna na Komonci... fikce nebo realita?

11. 9. 2008

Pamětníci vzpomínají, že tam kdysi stávala. Byla dřevěná, měřila třicet metrů a vidět z ní bylo na celé luhačovické Zálesí. To bylo někdy kolem roku 1932.

Záměr vybudovat na nejvyšším vrcholu střední části Vizovických vrchů, 672 m vysokém Komon...

Pamětníci vzpomínají, že tam kdysi stávala. Byla dřevěná, měřila třicet metrů a vidět z ní bylo na celé luhačovické Zálesí. To bylo někdy kolem roku 1932.

Záměr vybudovat na nejvyšším vrcholu střední části Vizovických vrchů, 672 m vysokém Komonci rozhlednu, vznikl v roce 2002. Tehdy byl ustanoven Dobrovolný svazek obcí Komonec, který sdružoval Pozlovice, Podhradí a Provodov. Tento svazek podal žádost o dotaci z programu obnovy venkova, která byla úspěšná. V další fázi byla dokončena projektová dokumentace, na kterou přispělo ministerstvo pro místní rozvoj částkou 200 tisíc korun.. Následně byla zpracována dokumentace pro územní řízení a proběhla architektonická soutěž. Návrhy předkládali zejména studenti, ale nejen oni. Vyhrál návrh inženýra Přemysla Bahenského.

Jde o třicet pět metrů vysokou ocelovou konstrukci. Výška plošiny, z níž by byl hlavní výhled, je třicet metrů nad terénem. Ocelová rozhledna s kruhovým půdorysem a otevřeným točitým schodištěm, by byla celoročně otevřena, bez vytápění a bez větší údržby /ocelový plášť stačí jednou za třicet let natřít/. Rozhledna by stála 5. 870. 000 korun /bez DPH/.

Souhrnný rozpočet zahrnuje dodávku věže s rozhlednou a dopravu 3.200.000 korun, montáž 500.000 korun, nátěr věže 300.000 korun, výstražné osvětlení 50.000 korun a další menší výdaje.

Celý projekt rozhledny na Komonci se však pozastavil kvůli nevyřešeným majetkovým vztahům. Šlo o restituční nároky rodiny Serenyi, protože tyto pozemky byly historicky ve správě velkostatku hraběcí rodiny. Po restrukturalizaci v roce 1992, přešly na státní Lesy České republiky.

"Nyní jsou tyto pozemky zablokovány v restitučním nároku rodiny Serenyi a Lesy ČR čekají, jak pozemkový úřad rozhodne. Lesy ČR mají zájem o vyřešení tohoto sporu a výstavbu rozhledny na Komonci by určitě podpořily," sdělil Radek Drahný tiskový mluvčí Lesy ČR, s.p.

Dobrovolný svazek obcí Komonec ukončil svou činnost a projektovou dokumentaci převedl na mikroregion luhačovické Zálesí.

"Protože dosud nejsou vyřešeny majetkové vztahy, je celý projekt rozhledny na Komonci, veden jako výhledový záměr k realizaci," vysvětlila Olga Tkáčová, starostka městyse Pozlovice.

Co říkáte, stane se rozhledna na Komonci realitou? Jestliže ano, naskytl by se vám z pětatřiceti metrové věže nádherný výhled na Bílé Karpaty, Vizovické vrchy a luhačovické Zálesí.

Autor: Olga Skovajsová

Mohlo by vás zajímat